Mesajı Okuyun
Old 27-04-2009, 08:48   #1
nefise

Soru Ecrimisil -İntifadan men koşulu !!!

3 paydaşlı bir gayrimenkulde; paydaşlardan ikisi kardeş üçüncüsü de kardeşlerin vefat eden babalarının eşidir ve gayrimenkulü kendisi kullanmaktadır. Gayrimenkule ilişkin olarak ortaklığın giderilmesi kararı alınmıştır.

Evi kullanan paydaş, eşinin (kardeşlerin babasının) sağlığında ve ölümünden itibaren yaklaşık 5 senedir evi kullanmaktadır. Ortaklığın giderilmesi davası da yaklaşık 1 buçuk sene önce açılmış ve sonuçlanmıştır. Ortaklığın giderilmesi kararı alındıktan sonra, evi kullanan paydaşa karşı ecrimisil davası açılmış olup dava devam etmektedir. Evi kullanan paydatan, eşinin ölümünden itibaren ecrimisil talep edilmektedir.

Ortaklığın giderilmesi davasından önceki dönemde paydaşa herhangi bir ihtar çekilmemekle birlikte; Yargıtay içtihatları doğrultusunda, ortaklığın giderilmesi davasından itibaren ecrimisile hükmedilmesi gerektiği sabittir. Ancak önceki dönem için evi kullanan paydaşın gerek ortaklığın giderilmesi davası gerekse ecrimisil davası esnasında "burada ben oturuyorum burası ikamet adresimdir bu ev bana kocamdan kaldı" şeklindeki beyanları evi kullanan paydaşın "davacı paydaşların paydaşlığını inkar yani taşınmazın tamamında hak iddia etmesi" şeklinde yorumlanıp intifadan men koşulunun istisnası olarak değerlendirilebilir mi? Buna ilişkin davalıya soru yöneltmek doğru olur mu?
Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum...