Mesajı Okuyun
Old 13-09-2014, 14:26   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Bilgin Elial
Arkadaşlar,
Bir müvekkilim eşinden boşandı ve kızı ile birlikte yıllardır aynı apartmanda oturuyor.Alt katına kiracı olarak taşınan komşuları gürültü yapıldığını, evde top oynandığını, tencerelerin tavaların havalarda uçuştuğunu, girenin çıkanın belli olmadığını, yüksek sesle müzik dinlendiğini söyleyerek 155 e iki kere ihbarda bulunuyorlar.Gecenin bir vakti kapıya polis geliyor.Polis bile duruma şaşırıyor.
Müvekkilin evinde böyle bir durum kesinlikle yok. Aşağıya inip konuşmak istediğinde , -çok gürültü yapıyorsunuz diyor ve konuşmaya yanaşmıyor. -sizi orada oturtmayacağım..şeklinde sözler sarfediyor. Müvekkilim karşısında hasta ruhlu bir insan olduğunu düşünüyor.Aslında ben de böyle düşünüyorum.
Ben pek ceza davası almıyorum.Ama asılsız ihbar suçtur diye biliyorum. Anlaşılan o ki bu hasta insan müvekkile ve kızına rahat vermeyecek.Ne yapılabilir?

TCK 267. maddesindeki iftira suçu nedeni ile şikayetçi olmak mümkündür.

Alıntı:
MADDE 267. (1) Yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.