Mesajı Okuyun
Old 26-06-2008, 15:14   #1
idilika

Varsayılan Katkı Alacağı Davası

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Benim mal rejimlerinin tasfiyesine ilişkin iki sorum var:
1. Müvekkilimizin davalı olduğu bir dosyada mahkemece boşanma kararı verilmek üzere. Müvekkilimiz ile davalının müşterek oturdukları ev ise 01.01.2002 yılından önce alınmış bir ev. Bu ev, tapuda arazi olarak göründüğü için aile konutu şerhi konulmasına yönelik dava açtık. Dosyada tedbir kararı verildi. Ancak, hakim kararjı kaldıracağını belirtti. Bu durumda, henüz evlilik sona ermediği yani boşanma davası kesinleşmediği için katkı alacağı davası açamıyorum( öyle sanıyorum), ama tedbir de kalkacağı için ev her an satılabilir. Evin davacı tarafından satışını önlemek mümkün mü? Yahut, satılsa bile boşanma kararı kesinleştikten sonra katkı alacağı davası açabilecek miyim?
2. Boşanma davası için görüştüğüm ancak henüz davasını açmadığım bir müvekkilim var. Müvekkilimizin eşinin üzerine kayıtlı bir ev var ve bu ev 01.01.2002 den sonra alınmış yani edinilmiş mallara katılma rejimi sözkonusu. Sorum şu, boşanma davasını açarken bu evle ilgili ne gibi taleplerde bulunabilirim, örneğin katılma alacağı isteyebilir miyim? Yoksa, boşanma davasının sonuçlanmasını mı beklemeliyim? Bu konudaki hukuki bilgim son derece zayıf, okuduklarım kafamı daha da karıştırıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.