Mesajı Okuyun
Old 07-04-2011, 00:10   #1
Av.Hülya Büyükoğlu

Varsayılan Temyiz sonucu onanan kira tespit davası - İlamdaki kira miktarında ve borçluda hata ve karışıklık

Sayın Meslektaşlar;

Aynı yeri ortak kullanan iki şirket aleyhine ayrı ayrı kira tespit davası açtım, farklı mahkemelere düşünce dosyalar arasında birleşme talep ettim, dava kısmen kabul kısmen redle sonuçlandı.

Kararı davalılar temyiz edince ben de temyiz ettim (Temyiz gerekçem de vardı: Vekalet ücreti aleyhimize hatalıydı ve bilirkişi raporu talebimiz gibi olmasına rağmen mahkeme takdir hakkını kullanarak %20 indirim yapmış ve kira bedelini 1.200 TL olarak tespit etmişti) . Dosyayı Ankara'dan 2 seneden önce beklemezken bir mucize gerçekleşti ve Yargıtay 41 günde kararı onadı.

İcra işlemi yapmadan sulhen tahsilat için davalı şirketlere başvurduk, vekalet ücreti ve masrafları ödediler, ancak kira farklarını ödemeyeceklerini, çünkü tespit edilen kiranın her ikisi için tespit edildiğini iddia ediyorlar (!)

Kararın ilgili maddesi şöyle :
"Davacının davasının kısmen kabul kısmen reddi ile her iki davalı açısından dava konusu ....adresindeki taşınmazın aylık kira bedelinin 1.6.2009 tarihinden geçerli olmak üzere brüt 1.200 TL olarak tespitine, fazlaya ilişkin istemin reddine..."

Davalının iddiası doğru olamaz, şöyle ki; dava açtığımızda kira bedeli ayrı ayrı 802,40 TL, toplam 1.604,80 TL idi..Ama bunu Yönetim Kurulu Başkanı HUKUKÇU olan davalı şirkete anlatamıyorum.

Bildiğiniz gibi kira farkları için ilamsız takip yapmam gerekiyor..

Siz olsaydınız bu durumda ne yapardınız?

Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler..