Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 04:24   #2
Serendip

sayın basilk,
bu konuda henüz hukukumuzda örnekler oluşmamiş olsada size şu yolu önerebilirim.cumhuriyet savcılığına konuyu anlatan bir dilekçe ile suç duyurusunda bulunmanız gerekmektedir.fakat bunu yapmadan önce,bunu yapan kişinin tespitine yönelik olarak,icq.com adresine yazacağınız bir maille bu kullanıcının hangi bilgisayardan bağlandığı,hangi firmadan hizmet aldığı gibi bilgilerin sağlanması için yardım istemeniz gerektiğini düşünüyorum.(bildiğim kadarıyla bunları tespit etmek mümkün olabiliyor.)birde sizin bağlantı hizmeti aldığınız firmadan bu konuda yardım isteyebileceğinizi düşünüyorum.fakat bunun tespiti bu kişinin halen internete bağlaniyor olması halinde mümkün olduğundan,savcılığa yapacağınız başvurudan önce bunların tespitini sağlamanız halinde,savcılığın önüne gelen yeni konu hakkında bilgi toplama zorluğunu bertaraf edebilir ve savcılığa verdiğiniz dilekçe de suç delillerinide sunmuş ve kişiyi artik tahmin olmaktan çıkarmış olursunuz.
ayrıca bu kişinin tespit edilmesi ve cezalandırılması halinde,bu kişiye karşı hukuk mahkemelerinde manevi tazminat davası da açabilirsiniz.
sonuçta,hukukumuzda yeni bir konu olan bu suçlar hakkında bir meslektaşımızdan yardım almanızı öneririm.
umarım önerilerim,yaşadığınız bu tatsız hadisenin üstesinden gelmenize yardımcı olur.iyi günler dilerim.