Mesajı Okuyun
Old 30-03-2020, 15:03   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan Yazılı kira sözleşmesi olmaması halinde yapılacak ilamsız takipte borçlu kim gösterilmelidir?

Sayın meslektaşlarım icra hukuku ile ilgili bir sorum olacak. Kısaca özetlersem; müvekkilim kiraya veren olarak konutunu bir şahsa kiralamış. 2016 senesinde 1 yıllık kira sözleşmesi yapılmış 2000 tl üzerinden. 1 senenin sonunda kira sözleşmesi yazılı olarak güncellenmemiş ancak kiracı 2400 olarak 6-7 ay daha yatırmaya devam etmiş. Sözlü olarak kurulmuş olmuş. Daha sonra bir takım aksilikler çıkmaya başlamış. Kiracı başka birilerine anahtarı bırakıp gitmiş. Tabi bu durumu müvekkiller 2-3 ay sonra öğrenip fark ediyorlar ancak yeni kiracılar da kira ödemelerini yapmaya devam etmişler. Bu şahıslarla da sözlü olarak kira sözleşmesinin kurulduğunu kabul edebiliriz. Dekontları da inceledim kimin hangi dönem yatırdığı görünüyor. Ancak sonradan ödemeler aksamaya başlamış zar zor şahıslar konuttan çıkmış ancak son 2-3 aylık kira ve fatura ödemeleri kiraya veren olan müvekkile kalmış. Şu aşamada bu alacaklar için ilamsız takip yapmayı düşünüyorum. Ancak kime yöneltilmesi konusunda netlik sağlayamadım. Düşüncem yazılı olmasa da son kiracı olarak ödemeyi yapan şahıslara yöneltmek noktasında. Yazılı bir sözleşme olsa da önceki kiracıya yönlendirmek mahkeme aşamasına dönerse bizi sıkıntıya sokabilir kanaatindeyim. Sizlerin de yönlendirici fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim.