Konu: Evlat Edinme
Mesajı Okuyun
Old 13-09-2008, 02:18   #6
caner87

Sayın Adnan Koray elbette espri yaptı, ayıplanacak bir durum yok.
Evlat edinme ile ilgili herşey MK ayrıntılı düzenlenmiştir.Sayın büyükavcı ilgili maddeleri belirtmiş.
Son yılarda bir de koruyucu aile çıktı, sanırım temelinde dini kaygılar vardı. Şimdi daha net görebiliyorum çünkü koruyucu ailede kişi kendi soyadını çocuğa vermiyor, çocuğun bakımı vs üstleniliyor ve çocuk dilerse öz ailesine eğer varsa ve taraflar istiyorsa gidebiliyor.
Soyad verilmediği için de nesep karışmamış oluyor, bunu ben değil bir çok din bilgini tvlerde hemen her gün söylüyor.
Miras ile ilgili kısmı da vasiyetname düzenleyin diye öğütlüyorlar, oysa evlat edinildiğinde kazanılacak saklı pay ile vasiyetname ile mirasçı olarak atanma ya da belirli mal bırakma farklı sonuçlara yol açabilir.
Ben de tv de izlerken bu konudan rahatsızlık duydum.Din bilgini haklı olarak miras hukukunu bilemediği için, vasiyetname ile tüm mal varlığınızı bırakabilirsiniz diyordu.
Oysa saklı paylı mirasçılar varsa , bu göründüğü gibi kolay olmayabilir.
Bir hukuk devletinde , din hocaları MK daki evlat edinmenin nesebi bozduğu ve karıştırdığı gerekçesi ile dinen caiz olmadığını, koruyucu aile ve vasiyetname ile sorunu çözmek gerektiğini fetva ettiler.
Onlar da kend cephelerinden haklı olabilirler ancak hukuk devletinde bunlar geçtiğimiz hafta yaşandı.