Mesajı Okuyun
Old 28-03-2007, 14:14   #6
hidayet

Olayda temerrüt tarihi=dava tarihi
Temerrüt faizi=dava tarihi &karar tarihi arasındaki miktar.
Alacaklı faize faiz yasağını aşmak istemiş olabilir.Ama net miktar bildirmediği esasen karar tarihi,dava başından(temerrüt tarihinden)belli olamayacağından net miktar bildiremeyeceğinden böylece Yargıtay'ın kararı gereği anapara alacağına dönüşemeyeceğinden bu yasağı yinede aşamayacak.Ancak benimde kafama takılan husus şu.Olayda mahkeme kararı ile ana para ve karar tarihine kadar oluşan temerrüt faizi miktarı belli olmuş.Ancak borçlu anaparayı ödemediği müddetçe temerrüt durumu devam edecek ancak karar tarihinden sonrası için.Faize faiz yasağı burada zaten.Yani anapara karar tarihinden sonrada ödenmediği müddetçe bu tarihten itibaren yine faiz ödenmesi gerekecektir.Alacaklı bu durumda;
-anapara
-dava(temerrüt)tarihinden karar tarihine kadar işlemiş faiz
-ve karar tarihinden tahsil tarihine kadar işleyecek faizi talep edebilir.Ancak icra takibine konu edilirken(nasıl olur tam bilemiyorum ama)anaparaya karar tarihinden sonra işletilecek faiz de eklenmeli diye düşünüyorum.Faiz anaparanın fer'isi oldupuna göre ve anapara da ödenmediği müddetçe temerrüt durumu devam edeceğinden karar tarihinden sonrası için ve SADECE ANAPARA için faiz işletebilecektir diye düşünüyorum.Zira burda faize değil anaparaya faiz işletilecek.
Tabii somut olaydaki talep ile karar tarihinden sonraki faiz talebinin saklı tutulmadığı böylelikle feragat edildiği düşünülebilir.Zira böyle bir talep bence bir istisnadır.Normalde sadece dava tarihinden diyerek talep ederiz.Kafam biraz karışık umarım anlayabilmiş ve anlatabilmişimdir.Saygılar...