Mesajı Okuyun
Old 13-07-2009, 12:23   #32
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Murat Özyılmaz
Ben icra ceza mahkemelerinde rahatlıkla duruşmalara girebiliyorum.Hakim de herhangi bir sorun çıkarmadı.Uygulamaların farklılığını anlayabilmiş değilim.

STJ.AV.Murat Özyılmaz

Farklılık şuradan kaynaklanıyor sayın meslektaşım:

Yıllar yıllar önce, icra mahkemelerinin statüsü tartışma konusu yapılmış idi. "Mahkeme midir, değil midir" tartışmalarına yüksek yargı şu şekilde yanıt vermiştir:
-Evet mahkemedir. Hatta, sulh - asliye ayrımı manasında da asliye mahkemesi statüsündedir. İcra mahkemesi yargıçları da asliye mahkemesi yargıcı statüsündedir. (örneğin özlük hakları - disiplin hukuku manasında)

İşte zurnanın zırt dediği yer ve kimi icra ceza yargıçların yanlış yorumladığı tespit budur. Bu yanlış yoruma göre (bazı) icra ceza mahkemeleri "mademki biz asliye ceza mahkemesi statüsündeyiz; stajyer avukatlar da asliye ceza mahkemesinde duruşmaya giremediğine göre bizde de giremezler" demektedirler.

Varsın, Avukatlık Yasası, stajyer avukatın girebileceği duruşmaları açıkça saymış olsun... Emir demiri, yorum yasayı keser!

Bir olayda, stajyer avukatın duruşmaya kabul edilmemesi üzerine verilen kararı temyiz ettim; sonucunu bekliyorum. Aynı olayda, yasal düzenlemeler kendisine hatırlatılan yargıcı da HSYK'na şikayet ettim; onun da sonucunu bekliyorum. Her iki sonucu da paylaşacağım...

Selam ve saygılarımla...