Mesajı Okuyun
Old 13-06-2007, 09:49   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.ZekiÖZSOY
Ceza Mahkemelerinde (İcra Ceza-Sulh Ceza dahil) sanık vekili(müdafii ) olmak için kanun gereği avukat olmak gerekiyor. Ancak bana göre bu mahkemelerde müşteki olmak için avukat olmak gerekmez stajyer de girebilmeli.

Sayın Özsoy,
Sanıyorum bu yorumunuzu CMK m.2 hükmündeki tanıma dayanarak yapıyorsunuz.

Maddedeki tanımlar :
c) Müdafi: Şüpheli veya sanığın ceza muhakemesinde savunmasını yapan avukatı,
d) Vekil: Katılan, suçtan zarar gören veya malen sorumlu kişiyi ceza muhakemesinde temsil eden avukatı, ..... ifade eder. şeklindedir.

Ancak CMK'nun genel bir düzenleme, 1136 sayılı Avukatlık Yasası'nın (26.madde) ise özel bir düzenleme getirmiş olduğu gerçeği karşısında yorumunuza katılamıyorum.

Bunun yanı sıra, dikkate edilirse CMK vekil tanımında da "avukat"tan bahsetmiştir. Bu (katılmadığım) yorumla devam edecek olursak bırakın icra ceza mahkemesini, stajyer avukat, sulh ceza mahkemesinde şikayetçi vekili olarak ta yargılamaya katılamayacaktır!

Avukatlık Yasası'nın yoruma elverişli olmayacak kadar açık düzenlemesi karşısında stajyer avukatın sulh ceza mahkemesinde de icra ceza mahkemesinde de ister şikayetçi vekili olarak ister sanık müdafii olarak yargılamaya katılabileceği sonucuna ulaşmak gerekir.

Saygılarımla...

NOT : Sayın Muzaffer Erdoğan, konuyu tartışmaya açmış olmamdan stajyer avukat olduğumu zannetmişsiniz; sayenizde duvarda asılı ruhsatıma bir kez daha göz attım da 9 yıllık olduğu gerçeği ile yüzleştim...