Mesajı Okuyun
Old 27-06-2006, 14:37   #10
Tiocfaidh

Alıntı:
Selam,

Arkadaşlarıma bir ekleme yapmak istiyorum. Askerliğimi yedek subay olarak yaptığım dönemde Askeri Hakimlik ve Savcılık sınavı için Genel Kurmay'dan kıtalara gönderilen yazılı bir emir ulaşmıştı elime. Ancak emir içeriğinde "Askeri okul ve akademi mezunu olupta hukuk fakültesini bitirenler" şeklinde bir kıstas konulmuştu. Genel olarak orduda çok acil ihtiyaç doğmadıkça kendi personeli dışında hakim ve savcılık için başvuru açılmıyor. Çok istisnai bir durum yakalarsanız eğer ve ayrıca ordu içerisinden bu tip yazılı emirlerden sizi haberdar edecek biri varsa sanırım girebilirsiniz. Bir arkadaşımızın belirtiği gibi Türkiye'de askeri mahkemelerin sayısının sınırlı sayıda olmasıda genellikle dışarıda hakim savcı alınması ihtiyacını azaltan bir durum. Yinede moralinizi bozmayıp sıkı sıkıya takip etmenizde fayda var.

Saygılar...

Ben de aynen bu şekilde biliyorum akeri hakim-savcı alınırken Genelkurmayın politikasını. Öncelik her zaman için askeri liseleri bitirdikten sonra hukuk eğitimi almış kişilere veriliyor. Zaten ordunun hakim-savcı ihtiyacı teknik bir çok alandan(örneğin makina veya elektrik mühendisi) daha az olduğu için bu pozisyon için askeri lise ile bağlantısı olmamış kişilerin dışarıdan askeriye bünyesinde hakim-savcı olarak görev alması çok düşük bir olasılık. Akseri liseleri bitirdikten sonra hukuk fakültesinde okumuş öğrenciler bizzat Genelkurmay'ın bursu ile okuduktan sonra askeri hakim-savcılığa başlıyorlar(ki askeriyenin ihtiyacını bu kişiler karşılıyor zaten).

Bu arada askeri lise kökenli olmadan askeri hakim savcı-olmak isteyenler için bildiğim bir diğer yol var..

Bunun için Ankara il sınırlarındaki hukuk fakültelerinden birinde 2. sınıfı alttan kalmış hiç bir dersiniz olmadan bitirmeniz gerekiyor. Sınava girmek için ön şart bu, bundan sonra da askeriyenin belirlediği ihtiyaç doğrultusunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığının açtığı sınava müracaat ediyorsunuz. Sınavı kazanmanız halinde fakültenin 3. ve 4. sınıflarını askeriyenin bursuyla okuyup, okul bitikten sonra da gereken staj devresinin ardından göreve başlıyorsunuz. Ancak bu da personel ihtiyacının askeri lise kökenli öğrenciler tarafından karşılanamadığı istisnai durumlarda söz konusu olabiliyor.