Mesajı Okuyun
Old 10-02-2015, 00:05   #2
erdisari

Merhabalar öncelikle.Avukatlık kanunu 26.md'nin sorunun cevabını karşılayacağını düşünüyorum.Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu
altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili
duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler demekte bu madde.Kanımca madde çok açık stajyer avukatlar staj yaptıkları avukatın yazılı muvafakati ile demekte ancak bu avukatın aynı avukatmı olcağından her ne kadar bahsetmemekte ise de, aynı avukatın denetim ve gözetiminde bulunacağı ve de yine aynı avukatın staj döneminde stajyer avukatla ilgili raporları sunacağı da gözetilerek,e ayrıca buradaki amaç stajyere salt iş yaptırma amacı taşımadığından, daha çok mesleği gelişim amaçlandığı için kanımca başka avukatın muvafakati ile duruşmalara girilemez.İkinci soruya gelince aynı avukat yukarıda sayılan bir mahkeme ve işler mevcut ise gözetim ve denetimi altında bu işleri stajyerine yaptırabilir.Sonuçta stajyer bir hata da işlese bundan avukat birebir mesul olacaktır.Şahsi düşüncelerim bu kadar.Saygılar.