Konu: Ceza Hukuku
Mesajı Okuyun
Old 28-03-2002, 11:01   #1
doctor

Mutsuz Ceza Hukuku

Merhaba,ben bir doktorum.Yaklaşık 4 sene önce kurumumda çalışan arkadaşlara sevk kağıdı çıkarmaları üzerine eczaneden aldıkları ve bir kısmıda benim muayenm sonucu verilmiştir ilaçları yazdım.Beraber çalıştığımız başka bir doktor arkadaş husumeti olan bir personele yönelik olmak üzere(okişi de ilaç yazdırmıştı)kurumdaki tüm doktorlar ve husumeti olan idare memuru nu şikayet etmiş.Bunun sonucu müfettiş soruşturması geçirdik.Buarad benim tayinim başka yere çıkmıştı ve gitmeden önce ilaç yazdığım kişiler ile konuştum ve durum degerlendirmesi yaptık,bu işin amacının intikam olduğu kararına vardık.Çünkü esas suçalma bu reçetler karşılığı idare memurunun bir eczaneden para aldığı yönündeydi ama hiç kanıt ve gerçeklik tarafı yoktu.Soruşturma sırasında diğer kişiler şikayetçi doktor osırada kurum amiri olduğu için bizim olaydan haberimiz yok ifadesini vermiş ve iş idare memuru ile benim üzerime kaldı.Ama müfettiş soruşturmasında da para konusunda delil olmadığı ve bu işn sabit olmadığı sonucu yazılı idi.Sonuçta ikimizde evrakta sahtecilikten 339md.den yargılansın kararı ile dosya ilçe idare kuruluna gitti,idare memuru 339dan agır cezada,ben ise 240md.den asliye cezada yargılanma kararı çıktı.Duruşmalarımız yakın tarihlerde başladı.Ben yargılanırken dosyam ilgisi nedeni ile agır cezaya birleştirilsin diye gönderildi ama agır ceza kabuletmedi.Sonuçta 240md.den 6 ay hapis,indirimle 5 aya düştü,1milyonküsür agır para cezası ve 5 ay meslekten men aldım.Ben bu kararı temyiz ettim,yargılandığım mahkeme savcının benimle ilgili aykırı görüşü olmadan bunu yargıtaya gönderdi.Yargıtay temyiz istemimi kabul etti.Ama!yargıtay savcısı ceza verilirken adli cezada gerekli indirim yapıldığı,feri cezada ise gerekli indirim yapılmadığı ve mağdur edildiğim görüşünü bildirmiş.Yargıtay dairesi ise,temyiz dilekçem de yazan diğer hususların incelenmeden,davanın bir ucunun agır cezada devam ederken neden beraber görülmedi diye görüş bildirerek bozmu.Şu anda asliye ceza mahkemesi,dosyamın agır cezada devan eden dosya ile birleştirilmesi kararı ile dosyayı agır cezaya gönderdi.Agır cezada benim için nasıl bir sonuç çıkabilir,ben sadece ilaçları yazmakla suçlanıyorum,ve hasta görmeden ilaç yazdım diye evrakta sahtecilikle suçlanıyorum.Önceden asliye cezada aldığım cezanın daha agırı bir ceza alırmıyım?Saygılarımla