Mesajı Okuyun
Old 01-10-2018, 13:21   #2
_gamze_

Meslektaşım,
Ben de uygulamanın yanlış olduğunu düşünenlerdenim. Vekaletname göndermeden zaten Uyap üzerinden vekil kaydımız yapılmamakta. Uyap da malum şifre ve flash ile kullanılan özel bir uygulama. Bilgilerin güvenliği bu yöntem ile dahi sıkıntılı ise; UYAP uygulamasının güvenirliğini bir gözden geçirmek gerek sanırım.

Sadece ceza dosyalarında değil, hukuk davalarında da birtakım bilgileri göremiyoruz maalesef. Örneğin müvekkilimin dahi TC bilgilerini göremiyorum. 60'tan fazla davalının olduğu bir dosyamda aynı isimden birden fazla kişi vardı. (akraba olduğu için ahmet oğlu mehmet diye gitmiş soyisimler de aynı ) Tebligat problemi oluştuğunda TC'lerinin son numaralarına bakarak UYAP'tan kontrol ediyordum. Ancak bilgi kısıtlaması yapılınca kontol etmem zorlaştı. Bunun gibi bazı problemler daha oluştu.

Ya da; yaşı 18'den küçük SSÇ'lerin isimlerini de göremiyoruz. Elbette bu bahsettiğim problemler, evrak alamama veya vekaletname olmasına rağmen dilekçe ibraz ederek evrak örneği almak gibi savunma hakkının kısıtlanması oluşturan problemlerin yanında daha önemsiz olsa da; Uyap uygulamasına Avukatlara yönelik sürekli getirilen kısıtlamalar can sıkıcı.