Mesajı Okuyun
Old 12-02-2011, 09:19   #5
MEGA46

Varsayılan yıkım kararının iptali danıştayın bozma kararı sonrası

sayın leyla hanım.
aynı olay benimde başımda.
önce ruhsat başvurusunda bulundum, belgeler ve projeler incelendi eksiklik olmadığı için poprjeler onaylandı ve benden ruhsat harcı tahsil edildi ancak ruhsatım düzenlenip verilmedi. ruhsatın verilmesi için yazılı başvuruda bulundum reddildi. bende iptal davası açtım ve iptaline kararı verildi.idare temyiz etmedi karar kesinleşti. aradan 8 ay geçtiği halde mahkeme kararı uygulanmadı. akabinde inşaatım mühürlendi bende bir kesinleşmiş mahkeme kararı olduğunu belirten dilekçemi yazdım kabul görmedi. ardından yıkım kararı verildi. yıkım işleminin iptali için dava açtım ve iptaline kararı verildi. belediye temyize gitti danıştay mühürleme zabtında yazılı olan k-1 inşaat aynı parsel içerisinde yapılmış bir başka yapı inşaat diye yorumlayarak bozma kararı verdi. bende tahsisi karara gittim. k-1 inşaat k-8 inşaatın bir parçası olduğunu, projesinde aynen bulunduğunu imar planında bile k-8 + k-1 diye belirtildiğini kanımca mühürleme zabtında yazılı olan k-1 inşaat denilmesinden dolayı danıştayın yorum yanlışına düştüğünü belirterek ve mimarlar odasından k-8 ile k-1 inşaatın tek blok inşaat olduğunu ve bu şekilde odalarınca projenin onaylandığını belirten yazıyı alarak dosyaya ekledim.
belediye bu davanın sonucunu beklemeden tarafıma aynen sizin gibi yıkım kararının uygulanması için tebliğ kararı almış daha tebliğ etmedim. dosyamız danıştayda olduğuna göre ve kesinleşmediğine göre belediyenin bu tutumu kanımca kasti işlemi olarak düşünüyorum. burası türkiye cumhuriyeti hukuk devleti olmaktan çıkıyor. tebliğ aldığım zaman haliyle önce belediyeye yıkım kararının kesinleşmediğini, kesinleşene kadar beklenmesini, talep edeceğim. talebime verilecek cevaba göre ya yeni bir dava y.d istemli yada idare mahkemesine başvurarak yd isteyeceğim. bu arada k-1 inşaatın tespitini yaptırarak maliyet bedelini belirlettim. olaki belediye yanlış yaparak yıkma durumunda bulunduğunda kararın lehimize olması halinde kat be kat belediyeden tazmini yoluna gidilmesi olanaklıdır. maalesef ülkemiz ne duruma geldi.