Mesajı Okuyun
Old 15-10-2009, 17:49   #1
Rekoğlu

Varsayılan Boşanma davasında davanın genişletilmesi

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanarak boşanma davası açtım. Davayı açtıktan kısa bir süre sonra davalı kocanın bir başka kadınla olan ilişkisini öğrendik. Karşı tarafın cevap dilekçesine karşı cevaba cevap dilekçemizde bu maddi olaydan bahsettik ve davalı kocanın sadakat gösterme yükümlülüğünü en ağır şekilde ihlal ettiğini ve böylece de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına davalı kocanın bu kusurlu davranışlarının neden olduğunu belirtik. Davalı vekili de bu durumu savunmanın genişletilmesi olarak nitelendirdi. Sonradan öğrendiğimiz aldatma eyleminden daha sonra ki dilekçelerimizde bahsetmek davanın genişletilmesi olur mu? Bazı Yargıtay kararlarında kamu yararının söz konusu olduğu davalar da davanın genişletilmesi ilkesinin geçerli olmadığını okudum. Ancak tam tersi Yargıtay kararları da okudum. Davayı açtıktan sonra öğrendiğimiz aldatma eyleminden bahsetmek davanın genişletilmesi olur mu? Aldatma olayını öğrenmemizin üzerinden 9 ay geçtiği için zina ya dayanarak boşanma davası açamıyoruz , zinanın da devam ettiğini ispatlayamıyoruz. Bu durumda müvekkilimin hak kaybı olmaması için davayı ıslah etmem gerekir mi? Şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.