Mesajı Okuyun
Old 09-09-2010, 17:29   #2
mtmtk

Bazı ülkelerde günlük tutmanın ve konuşmanın bile para ile yapıldığını ben duymadım ama,sadece parayla konuşan ve günlük tutanların mesleğini iyi yapabildiklerine inanmıyorum yada mesleğe başlarken böyle başladıklarını düşünmüyorum.bence türkiyede üniversite eğitimine talebin nedeni hukukun değerli bir konu olduğu gerekçesi ,öğretmenliğin kutsal doktorluğu insanlara yardım etme aracı olarak kullanmak istemek yada araştırmacı olup özgün fikirler geliştirip bilimsel literatüre girmekten çok bir mesleği icra edebilirken iş bulmaktır(diploma).Yani başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizdede bir mesleği icra etmesinin karşılığında 1500-2000 dolar kazanabilen lise mezunundan kaç kişinin akademik kariyer dediğimiz üniversite eğitimi almak istediğinin yanıtı bence çok azıdır.Bu aşamada türkiyede ki sorun ekonomiktir yani iş yok iş isteyen çok sonuç ygs.kpss.üds.ales vs. vs. ve yaş 30 en verimli yıllar mesleğini yapmadan geçiyor.Ekonominin işi üniversiteye talebi azaltmak ver kitap yap sınav geçsin yıllar ya üretim ?Üniversitenin amacı ise talebi artırmaktır.Önemli olan bir iş bulup çalışan yani pratik yapanın üniversite eğitimini almak istemesini sağlamaktır.Kişiler ise seçenek çeşitliliğinden istediğini yapar.