Mesajı Okuyun
Old 18-01-2018, 12:55   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan hacze iştirak ve imtiyazlı alacak sıralaması

Herkese merhaba;

Taşınır satışına ilişkin tecrübemin az olması nedeniyle bir konuda yardıma ihtiyacım var..Sırasıyla anlatmaya çalışayım..

-İştirak nafakasının tahsili için başlattığımız icra takibinde borçluya ait araca haciz koyduk(01.12.2017)
-Araç takyidatına baktığımızda üzerinde rehin olduğunu ve bizim haczimizden evvel rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takibe başlandığını gördük(14.09.2017)
-Haciz tarihimizden sonra 05.12.2017 tarihinde, rehin dosyasından satış talebinde bulunulmuş ve talimat dosyası ile de satış işlemlerine başlanmış..Satış kararının tarihi 22.12.2017
-Bildiğim kadarıyla rehinli taşınır satışlarında 100.madde malumatı toplanmıyor. Satıştan para artarsa sıra cetveli düzenleniyor.. Bu aşamada benim dosyamdan malumat istenmediği için satıştan haricen haberdar oluyorum..Yapmam gereken bir işlem var mıdır? yoksa satışı beklemeli miyim? (30.01.2018 satış günü)
-Ve nafaka alacakları mı önceliklidir, rehin alacağı mı? araştırmama rağmen net bir yanıt bulamadım.. Kendi dosyamdan rehin dosyasına "nafaka dosyası olduğu" şeklinde bir müzekkere göndermemin bir yararı olur mu?