Mesajı Okuyun
Old 07-02-2011, 19:21   #1
cihanguvenc

Varsayılan Acil Hasta Muayene Ücreti

Selam Sayın Meslektaşlarım,
İki gün önce başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum. Bu olay bana bir hukukçunun araştırma yapmadan hastalanmaması bile gerektiğini göstermiştir. İki gün önce 39,5 derece ateş düşmediği için ve evime yakın olduğu için özel bir hastaneye gittim. 30 saniye bile sürmeyen muayene sonunda yüksek ateş teşisi konularak ağrı kesici-ateş düşürücü bir iğne yaptılar. ve benden iğne ilaç ve muayene masrafları adı altında 100 tl talep ettiler. Şüphe ile yaklaşmama rağmen konuya tam vakıf olamamam ve halsiz olmam nedeniyle bu bedeli ödedim. Araştırmalarım fazla uzun sürmedi ve Başbakanlık tarafından 2008 yılında yayınlanan Genelge ile karşılaştım. Genelgenin 1. maddesini aynen aktarıyorum:
Acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü bulunan sağlık kuruluşları, acil vakaları hastanın sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakmaksızın kabul edecek ve gerekli tıbbi müdahaleyi kayıtsız-şartsız ve gecikmeksizin yapacaktır. Bunun yanında Sağlık Bakanı'nın 'acil gelen hastalardan muayene bedeli talep edilemeyecektir' açıklamalarına rağmen benden ücret talep eden hastane yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Ayrıca yapmış olduğum ödemeyi de SGK'dan talep etmeyi düşünüyorum. Bu konuda daha geniş bilgi sahibi meslektaşlarımın görüşlerini de bekliyorum. Herkese iyi çaşılmalar.