Mesajı Okuyun
Old 17-04-2015, 22:17   #16
censor86

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Bonoda lehtar kısmına keşidecinin isminin yazılması, senedi niye adi senet hükmünde kılsın?
Şimdi ben, kimseye sormadan, bir senet düzenleyeyim; altına keşideci diye imzamı atayım, lehtar kısmına da kendi adımı yazayım, bu, bir adi senet mi oluyor?
Öte yandan, her hangi bir belge ibraz etmeden de söz konusu senet olmadan da örnek 7 ile icra takibi yapılabilir; tebligatı alan borçlu gözüken ( takip talebinde ve ödeme emrinde ismi yazılan kimse) müddetinde itiraz etmediği zaman borç kesinleşir.
Kolay gelsin...

Saygıdeğer Meslektaşım,

Bonoda bulunması gereken unsurların eksikliği onu kambiyo vasfından çıkardığına göre kalan tek ihtimal onun adi senet olmasıdır. Hernekadar sakatta olsa evrak üzerinde bir kimsenin borçlanma iradesi vardır. Yoksa Keşideci olarak imzaldığım ve lehtar olarak da kendi ismimi yazığım bir evrak neden bir başka kişinin elinde olsun?

Öte yandan sizin de belirttiğiniz gibi örnek 7 üzerinden icra takibi için herhangi bir evrak gerekmemektedir. Hatta gerçekte bir borç olmasa dahi bu yola başvurulabilir. İtiraz edilmedikçe de kesinleşir(menfi tespit ve istirdat davaları istisna olmak üzere).

Ancak benim bononun eklenmesi yönündeki düşüncem, bazen borçlunun bilgi eksikliği olması ve hukuki yardım almaması halinde örnek 10 ve örnek 7 arasındaki farkı bilmemesi ve ödeme emri arkasında bono sureti görünce itiraz yoluna başvurmamasıdır. Tabi ki, her durumda böyle olacak diye bir durum yoktur.

Sayın Meslektaşımız konuyu en iyi bilen kişi olduğuna göre izleyecek yolu da kendisi en iyi bilen kişidir. Bizim burada nacizhane yaptığımız Sayın Meslektaşımızın elbette bildiği ancak aklına gelmeyen olasılıkları hatırlatmaktan ibarettir. Yoksa tartışma, fikir alışverişi yapma, yeni sonuçlara varma ve yol gösterme amacı güden bu forumda, "izlenecek bir yol gözükmüyor" diyerek konuyu kapatmak değildir.

Saygılarımla. Kolay Gelsin.