Mesajı Okuyun
Old 24-07-2013, 12:59   #1
hnd_tgc

Varsayılan Avukatlık ücretimi talep etmeli miyim?

Sevgili meslektaşlarım merhaba,

Öncelikle meslekte çok yeni olduğumu belirtmek isterim,tecrübesizliğimden affınıza sığınarak bir soru sormak istiyorum...

Bireysel olarak aldığım bir boşanma davası oldu,adli yardımdaki bir dosyamı saymazsak ilk dosyamdı diyebilirim. Müvekkil davalı idi ve karşı taraf davayı yeni açmış idi.Müvekkil ile görüştük,anlaştık. Sözleşme de düzenledim. Ödemeyi belirli tarihlerde kısmi olarak yapacaktı. Ödeme yapacağı tarih yaklaşınca kendisi eşinden herhangi bir tazminat ve nafaka talep etmeyeceğini, benimle çalışmaktan vazgeçtiğini söyledi. Sonrasında durumu kendi kararına bıraktım. Birkaç gün sonra eşinin tavırları nedeniyle davaya devam etmek istediğini,dosyaya vekalet sunmamı istediğini söyledi. Ben de öncelikle bir miktar masraf avansı talep ettim. Bunu göndermek için beni uzunca bir süre bekletti,o arada yine birkaç defa davadan vazgeçmeyle ilgili kararsızlıkları oldu. Ben de bu aşamada dosyaya vekalet sunmadım. Sonuç olarak karşı dava açmam için gerekli masraf avansını gönderdikten sonra kendisi bana bir azilname göndererek davadan vazgeçtiğini ve bana herhangi bir ödeme yapmayacağını belirtti.

Sorum şu ki, bu durumda nasıl davranmalı ne yapmalıyım. Sözleşmede sulh ve feragat durumlarında da avukatın ücrete hak kazanacağına dair bir ibare mevcut nasılsa diyerek kendisinden ücret talebinde bulunmalı mıyım? Yoksa zaten dosya için kendimce delil toplamak ve karşı tarafın vekiliyle görüşmekten başka işlem yapmadığım için bu parayı zaten haketmemiştim diyerek sözleşmeyi yırtıp atayım mı? Bu konuda tecrübeli meslektaşların uygulamaları ve fikirleri neler,öğrenmek istedim...