Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 21:19   #1
süleyman zengin

Varsayılan Avukat Katiplerı Hakkinda

Avukatlar ilgli yasadan kaynaklanan hakları gereği yanlarında katip çalıştırmaktadırlar.( işini iyi yapan katipleri tenzih ederim) Bu katipler çok zaman avukat adına işlem yapmaktadırlar. Hatta avukatın imzasını dahi çok zaman onlar atarlar. Birisi ile sohbet ederken " haciz ettim, haciz yaptım, muhafaza yaptım, satış istedim ....) Bu tür konuşmalar beni rahatsız eder. Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün İcra dairelmerinde avukat katiplerinin çalıştırılmaması için genelge bile yayınlamıştır. Avukat yanına aldığı iki günlük katipi icra daierine gönderir, icra müdürüne derdini bile anlatamaz. Avukat o çocuğun işine son verir bir hafta sonra bir kişi daha alır yanına . Bizim ömrümüz avukat katipi yetiştirmekle gececek bu gidişle....Başka bir konu da bu katiplerin giyim kuşamları. Sıradan bir lokantanın bile çalışanları belli bir kiyafet giyerkin, avukatların katipleri belli bir kiyafetleri yoktur? İcra dairesine kara çarşafla, yada çok dekolte giymiş bir katip gelse icra müdürü bir şey söylemekten çekinir (Kapalı giyinene bir şey söylese din düşmanı, çok açik giyenene bir şey söylese laiklik düşmanı denir düşüncesi ile )
Son olarak şunu söylemek istiyorum. Avukat katipleri bence avukatlik mesliğinin saygınlığına zarar veriyorlar. Ya sizce?