Mesajı Okuyun
Old 14-09-2006, 00:01   #23
Av.Selim Balku

Çok uzun bir tartışma ve çok uzun yargıtay kararları bu anlamda titizlikle takip ettim desem yalan atmış olurum ancak üstünkörü okudum hepsini, eğer olaydaki tartışmanın ana esası manevi tazminatın ıslah yolu ile artırılıp artırılmayacağı ise fikrim şudur ki artırılmaz ancak bunun istisnası var.

Diyelim bir iş kazası oluyor, iş kazası neticesinde işçi bir bacağını kaybediyor, dava açıyor maddi manevi, bir bacağı işçinin manevi tazminat bedeli 500 lira, bunun fazlaya ilşikin hakkınızı saklı tuttunuz, nedir bu işin fazlası; diğer bacak, yani işçi farzı misal dava sürerken iş kazasından kaynaklanan bir sebeple diğer bacağınında gitme olasığılı meydana geldi, dava açarken bu olasılık bilinmeden manevi zarar oldu, işçi o kadar üzülmüştü ama daha sonra diğer bacak gidince daha çok üzüldü, bence bu durumda manevi tazminatı artırma yoluna gidebiliriz.

Şahsi düşüncem bu yönde bu aşamadan sonra, zaten bu husus ayzılmış mıydı yada yazılmamış mıydı, dikkat edemedim, umarım herşey sakinken ortalığı karıştırmamışımdır...