Mesajı Okuyun
Old 07-12-2018, 13:31   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar ;
Davacı Vekili olarak açtığımız bir Ortaklığın Giderilmesi davasında davalı tarafın oğlu tarafından “senin ocağına incir ağacı dikecem...Burası bizim 500 Yıllık ocağımız” tehditine telefon da maruz kaldım...
Bu söz tehdit i oluşturur mu ? Ve bir de katibim bu sözü telefon da duydu.
Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
Teşekkürler...

Meslektaşım öncelikle geçmiş olsun.
Diğer meslektaşımızın görüşüne katılmakla birlikte; ben katibinizin şahitliği muteber olacaktır diye düşünüyorum.
Alında beddua gibi değerlendirilibilse de ben olayın özelliğine uygun olarak tehdit içerikli olduğunu düşünmekteyim.

Şöyle bir de açıklama buldum. belki faydası olur:
"Beddua olarak da kullanılan bu cümlenin anlamı; evini barkını yıkmak, ocağını söndürmek, aileyi dağıtmak olarak kullanılır.

Bir rivayete göre ocağına dikilen incirle birlikte ev sahiplerine hayatı zindan etmek, düzeni ve huzuru bozmak anlamına gelir.

İncirin suyu çok sevdiği ve bu nedenle köklerini yaydığı da ifade edilir. Buna bağlı olarak da terk edilmiş evlerin bacalarında içlerinde incir ağacının çıkması muhtemeldir.

Evlerin çok yakınlarına incir ağacı dikilmesi fazla tasvip edilmez. Çünkü giderek yayılan kökü sayesinde evin temeline zarar vereceği öne sürülür."