Mesajı Okuyun
Old 14-11-2007, 16:32   #28
Müddeiumumi

Alıntı:
Yazan serkanoznacar
Öncelİkle Herkese Merhaba.. 3 Kasimdakİ Adlİ Hakİmlİk Sinavina Gİrdİm.bu Konuyla İlgİlİ Bİrsey Benİ Cok ÜzdÜ.sİzİnle PaylaŞmak İstedİm:sinavda Bİr Hakİm Adayinda Olmasi Gereken Özellİk Sankİ Ezber YetenegİymİŞcesİne Ezber Sorulari Agirliktaydi.asil İŞİmİz Olan Yorum Yapmaya Daİr Pek BrŞey Yoktu.bu Duruma Cok ÜzÜldÜm.sİzce Hakİm Ve Savcilarimiz Kanunlari Ezberleyİp O Makamlara Oturmus İnsanlar Mi Olmali?bence Hayir..
Sn.meslektaşım.Ben sizin gibi düşünmüyorum.Sınavda sorulan soruların nerdeyse tamamı yorum sorusuydu.Soruların uzunluğu da bunu gösteriyor.Ezbere dayalı soru yok denecek kadar azdı.Zaten ezber sorularından ibaret olsaydı sınav emin olun sınava girenlerin yarıdan fazlası kazanır.Ancak son 4 yıldır yorum soruları ön planda.Sırf elemek için.Kanunu çok iyi bilseniz bile hukuki muhakeme yapamıyorsanız size ve kanuna göre doğru görünen ama aslında yanlış olan seçeneği işaretliyorsunuz ve netice hezimet oluyor.
Bu nedenle sınavı kazanarak hakim-savcı olarak atanmış arkadaşlarımızın hukuki yorum kabiliyeti fazlasıyla gelişmiş olduğu bir gerçek.Yani hiç biri kanunları ezberleyerek o makama oturmuyorlar.
Bütün bunları sayısını zikretmekten hicap ettiğim sınav tecrübelerime istinaden söylüyorum kıymetli kardeşim.Saygılarımı sunuyorum.