Mesajı Okuyun
Old 22-10-2018, 13:43   #1
idris sağlam

Varsayılan enerji nakil hatlarında irtifak alanı hesaplama yöntemi

Değerli Meslektaşlarım
Tedaş tarafından müvekillerimin arazilerinden geçirilen enerji nakil hatları dolayısıyla açtığımız kamulaştırmasız el atma dosyalarında bilirkişi tarafından tellerin salınım payları da dikkate alınarak irtifak alanı hesabı yapılmış olup buna göre de taşınmazda meydana gelen değer düşüklüğü hesaplanarak el atma bedeli belirlenmiştir. İlk derece mahkemesi tarafından bu rapora göre karar verildi.
Ancak karar bölge adliye mahkemesi tarafından irtifak alanı belirlenirken sadece tellerin izdüşümüne göre hesaplama yapılacağı gerekçesiyle kaldırdı.

1- Enerji nakil hatları dolayısıyla irtifak hesaplama yöntemi hakkında bilimsel çalışma ve yargıtay kararı paylaşırsanız memnun olurum.
2- Elektrik kuvvetli akım yönetmeliği 44. maddesi enerji nakil hattının sağ ve solunda güvenlik şeridi olarak belirtilen alanlarda sahibinin yapı yapmasını engellemektedir. Buna aykırı olarak güvenlik şeridi içerisine yapı yapanlar hakkında elektrik şirketleri İrtifak hakkına tecavüz teşkil ettiği gerekçesiyle hemen men-i müdahale ve kal davasını açmakta ve mahkemeler de davalarının kabulüne karar vermektedirler.
3-Ancak buna rağmen BAM'IN irtifak alanı hesabında sadece tellerin altına denk gelen izdüşümü alanının hesaba katılması gerektiğine ilişkin kararını anlamak mümkün değildir. Çünkü tellerin salınım payı diye tabir edilen ve yönetmelikte güvenlik şeridi olarak adlandırılan alanın irtifak alanına dahil edilmemesi açıkça mülkiyet hakkının ihlali anlamına geliyor. Çünkü güvenlik şeridi olarak belirtilen alana dair eğer irtifak hakkı kurulmayacaksa bu durumda benim orada mülkiyet hakkımdan kaynaklı olarak istediğim şekilde tasarruf etme imkanım kısıtlanmaktadır. Çünkü kuvvetli elektrik akım yönetmeliği 44 madde benim bu belirtilen sınırlarda tasarruf hakkımı kısıtlamaktadır.
5- Enerji nakil hatlarında irtifak alanı hesaplanmasında tellerin salınım payı ile güvenlik şeridinin dikkate alınması gerektiğine ilişkin bilgisi olan meslektaşların bu bilgilerini paylaşmaları beni memnun edecektir. Saygılarımla ...