Mesajı Okuyun
Old 20-10-2018, 11:05   #7
Av.Can

Öncelikle kolluğa gittiğinizde müvekkilinizle başbaşa görüşüp, güvenini sağlayın ve kötü muamele görüp görmediğinden emin olun. Şu şekilde ifade ver diye yönlendirmekten, yani yalan öğretmekten kaçının. Sonra ben itiraf edecektim avukat yalan söyletti suçlaması mesleğe yakışmaz. Süreci anlatın savcı isterse adliyeye gidersin sonra mahkemeye çıkılabilir ben senin yanında olacağım ve benzeri. sonrasında İfade verirken ifadesini kendi verecektir. ancak nasıl ifade vereceğini önceden size anlatacaktır. siz de bu şekilde ifade verirse sonucun ne olacağını söyleyebilirsiniz. nası istersen öyle ifade ver deyince bu defa tutuklanınca beni uyarmadınız der bu da vicdani açıdan rahatsız olmanıza sebep olur. siz ancak polis zorluyor ya da baskı yapıyorsa müdahale ediniz. Müvekkilinizin ifadesi üzerinden savunmanızı geliştirirsiniz. Şayet gerçekten psikolojik açıdan çökmüş ise kollukta susma hakkını kullandırın.

tabi bunların hepsi duruma göre değişen tecrübeyle olacak işler. Ben ceza avukatlığında öncelikle müvekkilin anlatmak istediğini dinleyip o tercih üzerinden savunmalarımı geliştirdim ve sonuç ne olursa olsun müvekkilim onu savunduğum için teşekkür etti. Çünkü bazen müvekkiliniz itiraf etmek isteyebilir. bunu engellemek uzun vadede sıkıntı yaratır vs. bir de faruk erem in meşhur "bir ceza avukatının anıları" kitabını okuyup o şekilde başlayın cmk avukatlığına. 100 sayfadan daha kısadır. bir gecede okursunuz.

En önemlisi avukata yakışır davranın polis de müvekkil de savcı da hakim de sizin hukukçu olduğunuzu görsün. Bu kılık kıyafetten yüz göz olmamaya, dosyayı bilmeye kadar gider. Bu yazı da uzar)) başarılar