Mesajı Okuyun
Old 13-05-2002, 11:34   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Ynt: Neden Bilinçli Tüketici Değiliz?

Alıntı:
[i]
Burada karşılaştığım iki tane sorun vardı. Bir tanesi danıştığım avukat arkadaşın "üzüm yemek istiyorsan istediklerini öde, bağcı dövmek istiyorsan ihtarname çek" demek sureti ile bana karşı yapılan bir haksızlığı biraz para kaybetmemek uğruna sineye çekmemi önermesi, diğeri de ihtarnameyi gönderdiğim noterin "devletle uğraşma, haklı çıkamazsın, bizim de başımıza aynısı geldi paşa paşa ödedik" demesiydi.İmam ve cemaat atasözünde olduğu gibi....[/k]

Sayın Adem,

Devlet kurumlarının bu tür uygulamaları ne yazıkki vardır ve devam etmektedir. Bunun çözümü de tabiki mümkündür, ancak çaba sarfetmek ve uğraşmak gerekmektedir.

Bahsettiğiniz meslektaşlarımızın, söylediği sözler hukuki değildir. Tahmin ediyorum, yenilen hakkınızın mahkemeler vasıtasıyle talebi için daha fazla masraf yapmak zorunda kalmanızdır sebep. Ancak, bunu size uygun bir ifade ile anlatmaları ve tercih hakkını size bırakmaları gerekli idi.

İdare verdiği hizmetler için, tahakkuk ettirdiği faturayı yanılıp da fazla yada mükerrer ödemiş iseniz, umursamıyor ve Hukuk devleti ilkesini ihlal ediyor. Siz talep etmeseniz bile, doğrudan idare fark etmek zorunda olduğu mükerrer tahsilatı, diğer faturanız ile mahsup etmek zorundadır. Bunu yapmıyorlar, talep etseniz dahi git dava aç diyorlar ki işte insanın ağırına giden de bu davranış oluyor.

Aynı olayın bir benzeri benim de başıma gelmişti. Kiraladığım büroya ait elektrik faturaları, ilk tesis sırasında kayıtlı şahıs adına bulunmaktaydı. Benden önceki 15 yıl zarfında da aynı şahıs abone görünmekte imiş.. Bankaya ben de talimat vermiştim. Düzenli ödenmekteydi. Ancak, tembellik edip saati kendi adıma düzeltmemiştim. Kısaca aktarayım, bir fatura bedeli hem otomatik talimat gereği hesabımdan tahsil edilmişti, hem de faturalardan sorumlu arkadaş bilmeden mükerrer ödeme yapmıştı... O parayı alamadık, çünkü ne mahsup ettiler nede bize ödediler.. İlk tesis abonesi gelsin mahsup talep etsin yahut parayı istesin gibi saçma sapan bir gerekçe ileri sürdüler.. Uğraşıyoruz bakalım ne olacak.. ilk abone muhtemelen rahmete kavuşmuş olabilir.. Tabiki burada bizde de hata var ama, asıl hata haksız tahsilatı talep olmasa bile kendiliğinden mahsup etmek zorunda olmasına rağmen yapmaması nedeniyle idarededir..

Allah kolaylık versin.. Mücadele edin, bırakmayın peşini...