Mesajı Okuyun
Old 26-12-2007, 23:22   #15
Av.Barış

Çözüm

Savcının görevi suçu isbat etmektir.Bunun için kanun savcıya geniş yetkiler verip adli koluğu savcının denetimine vermiştir.Adli kolluk görevlileri savcının denetiminde suçu araştıracaktır..
Fakat savcı sayısındaki yetersizlikler nedeni ile savcılara suç isbat etmek yerine suç isnat etmek daha kolay gelmektedir.Savcılar elindeki dosyaları bir an önce bitirebilmek için yeterli araştırma yapmadan(dosya sayısının fazlalığı) iddianameyi hazırlayıp ilgili mahkemelere göndermektedir.(Tabi bu bütün dosyalar için geçerli değil.)
Mahkemelerde İddianamenin iadesi kararı vermeyip kabul kararı vermektedir.
Size CMK görevlendirmesi sonucu girdiğim dosyalardan 2 örnek vermek istiyorum.
A işyerine gece hırsız girerek elektronik eşyaları çalmıştır.
Hırsızlık burosu ekipleri olay yerinde parmak izi bulamamış.Olay gece olduğu için Tanık da yok.
İşyeri sahibinin ifadesi olaydan 1 gün önce şüpheli bir kişinin işyerinden bilgisayar almak için geldiğini ve fiyat sorup gittiğini ifade etmektedir.O kişiyi bulup yakalıyorlar.İşin ilginç yanı hakkında nitelikli hırsızlıktan dolayı dava açılıyor.Ve bu dava ocak ayının ortasında sona erecek.
2. örnek benzeri.(Benim dosyam değil ama duruşma beklerken gördüm)
X okulunda hırsızlık oluyor.Müdür öğrencileri toplayıp şüpheli gördüğü kişileri(deyim yerindeyse üstü başı iyi olmayan öğrencileri) polise bildiriyor.Ve bunlar hakkında da çocuk mahkemesinde dava açılıyor.Olayı gören duyan yok.Parmak izi felanda yok.Müdür tanık olarak çağrıldı ve "ben görmedim,sadece şüphelendiğim kişileri polise verdim" diyor.
Şimdi hepimiz hukukçuyuz.Hukuk fakultesi 1.sınıf öğrencisi bile bu dosyalardan beraat kararı çıkacağını bilir.Bu davayı açan savcıda bunun sonucunu herhalde bilir.Ama komik olan bu davayı açmaları ve mahkemelerinde iddianameleri kabul etmeleri.
Dosya sayısının fazlalığından artık iddianamelerin hazır formlar vasıtasıyla kalem görevlileri tarafından kabul kararı verilmektedir.
Türkiye deki ceza davalarının sadece %7'sinin mahkumiyetle sonuçlandığını düşünecek olursak neden bu oranın bu kadar düşük olduğu ortaya çıkacaktır.
Bizim hocamız bir ülkenin hukuk sisteminin gelişmişliği adliyeye gelen dosyların ceza ile sonuçlanma oranıyla doğru orantılı olduğunu söylemişti.
Yukarıda anlatmış bulunduğum dosyalardan binlercesi ülkemizde mevcuttur.Bence bu iddianamenin iadesi maddesini mahkemelerin titizlikle uygulaması savcıların bu tür davaları artık daha titizlikle açmaları sonucunu doğuracak ve savcılar artık suç isnat etme yerine suç isbat etme yükümlülüğüne girecektir.
Saygılar..