Mesajı Okuyun
Old 15-07-2006, 16:59   #27
Gülşen

Bu sınavı yapmaktaki amacın ne olduğunu anlayabilmiş değilim.Amaç, avukatlık mesleğinin kalitesini arttırmaksa, kalitenin ösym tarafından yapılacak süresi en fazla 3 saat olacak bir sınavla arttırılacağı nasıl düşünülebilir?Üniversiteye giriş sınavını bir yıl 2 basamaklı yapıp ertesi sene tek basamağa indirip yap boz gibi seneden seneye değiştirerek üniversitelerdeki eğitim kalitesini doğrusu epey yükselttiler.Meslekten beklenen kalite sınav yapmakla nasıl arttırılabilir?Onca sene okuyup stajını da tamamlamış insanlar sınavdan geçemeyince hangi sıfatla ortalıkta dolaşacak? Amaç, gerçekten ciddi bir sorun haline gelen avukat sayısının daha da artmasının önüne geçmekse, bunu daha işin başında önlem alarak üniversiteye giriş sınavında hukuk fakültelerine daha az kontenjan ayırmayla ya da hukuk mezunlarını avukatlık dışında hakimlik, savcılık gibi mesleklere yönlendirmeyle hayata geçirmek daha akıllıca değil mi? Hukuk sistemimizde büyük bir ironi yaşanıyor.Bir yandan hakim ve savcıların sayısının yetersizliğinden dosyalar mahkemede birikiyor, mahkemelerin iş yükü artıyor ve adalet artık bilinen bir gerçek olarak geç geliyor.Bir yandan ise, avukat sayısındaki artışın önüne geçmek için ne şekilde yapılacağı belli olmayan bir sınav getiriliyor.Mezunların, hakimlik mesleğine özendirilmesi için gerekli olanakların sağlanması gerekirken, avukat adaylarını budamak, adalet sistemimizin kalitesinin artmasına gerçekten katkı sağlayabileck mi? Avukatlık mesleğinin itibarını arttırmak için aranan kan sınav mı? Bu konuda çok büyük bir haksızlığa uğradığımızı düşünüyorum.Bu duruma hayıflanmak yerine , bize yapılan haksızlığı engellemek için bir şeyler yapmamız gerekir.Avukat büyüklerimden bu konuda hukuksal olarak ne tür girişimlerde bulunabileceğimiz konusunda bizleri bilgilendirmelerini rica ediyorum.Saygılarımla..