Mesajı Okuyun
Old 27-08-2020, 13:18   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Dilekçede açıkça dayanılmayan keşif ve dna tespiti

Merhaba meslektaşlarım,iyi günler.Açmış olduğum bir soybağı tespit davası bulunmakta dava dilekçesi karşı tarafa sunuldu ancak karşı tarafın açılan davaya herhangi bir itirazı olmadığı davanın kabulünü istedikleri için onlar herhangi bir cevap dilekçesi sunmadı.Mahkeme tensip tutanağında ön incelemeye davet etmedi o yüzden daha duruşma günü verilmedi ve mahkeme tarafından da ön incelemeye davet tutanağı düzenlenmedi.Ancak ben HMK da yapılan yeni değişiklikler gereği tanık listesini hemen sundum.Ancak dinletmek istediğimiz tanık yatalak olduğu için hmknın ilgili maddesi gereği tanığın duruşmaya gelmeden görüntülü dinlenilmesini talep ettim.Ancak mahkeme bu şekildeki tanığı keşif yaparak dinlememiz gerektiğini söyledi.(HMK nın verdiği yetki uyarınca).Ancak bnde hukuki deliller kısmında keşif delilini yazmamışım.Ayrıca dosyada fethi kabir isteneceği için dna tespiti gibi bir delili de açıkca belirtmedim.Bu durumda daha ön incelmeye davet tutanağı hazırlanmadığı için uygulayabileceğim yollar var mı?Dna tespitini mahkeme yapacağı için delil kısmında açıkça yazmamam sorun olmaz diye düşünüyorum.Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?