Mesajı Okuyun
Old 01-10-2006, 15:27   #5
Jeanne D'arc

Kesinlikle geçersiz. İş hukukun genel ilkeleri ve işçiyi korumak için konulan bir hukuki kurumdan işçi aleyhine sonuç çıkarmak da mümkün ve doğru değil.

Alıntı:
İşveren fesih bildiriminde, işçinin otuz gün içinde aynı işyerinde farklı departmanlarda farklı işler bulması halinde oralarda çalışmaya başlayabileceğini eğer bulamazsa iş sözleşmesinin otuz gün sonra fesholacağını ve bu bildirimin ihbar süresini başlattığını söylüyor

Şimdi bu ne anlama geliyor yahu? İşyerindeki farklı departmanlar, farklı işverenlere ait (taşeron firmalar mesela ve öyle ise o zaman da işverenin aynı işyerinde bulunacak yeni iş üzerinde zaten söz hakkı yok) değilse; işçi gidip "Ben aradım, taradım şurada işçiye ihtiyacınız var, orada çalışayım." mı diyecek işverene? Bir iş buldu diyelim kendi kanaatine göre orada çalışabilir, işverende 29 gün ses çıkarmadı ve son gün mesai bitiminde "Hayır." dedi ne olacak? Yahu bu kadar cinlik olur hani? Tebrik ederim kanundelen milletimi.

Neyse soruya dönersek; işverenin fesih bilddirimin kayıtsız ve şartsız ve yazılı olması, fesih iradesi ve sebebini açıkca belirtmesi gereklidir. Bu haliyle de bu fesih bildirimi hem şarta bağlı olması ve hem de sebebi ihtiva etmemesi nedeniyle geçersiz, usulsüzdür. Geçersiz olduğu için de ancak 30 günün sonunda yani işverence ihbar öneli olarak adlandırılan sürenin sonunda haksız, usulsüz, bildirimsiz ve dahası kötü niyetli fesih gerçekleşir. Şarta bağlı olarak verilen sürenin hitamında dava süresi yeni başlamıştır bence. İşverenin ihbar süresinin tebliğden itibaren başladığına dair bildirimi de geçersizdir çünkü henüz ortada muhataba yönelmiş geçerli bir fesih iradesi yoktur bence.

Kötüniyet tazminatı konusunda işe iade davası açabilecek durumda ise zaten bu tazminatı talep edemeyecektir. Aksi halde fesih kesinlikle kötüniyetlidir ancak hakimler bu tazminatı zor bela ancak belli başlı hallerde (sendika üyeliği nedeniyle fesih gibi) veriyorlar ne yazık ki!

Kötüniyet olgusunu iş hukuku dışında genel ilkere nazaran düşündüyseniz cevabım yine evet kesinlikle kötü niyet var ve objektif iyi niyet kuralına aykırıdır.

Saygılar.

Not:Şarta bağlı olarak geçerli olabilecek fesihteki şarta örnek; bir Yargıtay kararında işçinin "kıdem tazminatımın ödenmesi kaydıyla istifa ediyorum" şeklindeki dilekçesi, bu mahiyette değerlendirilmişti sanırım.