Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 18:54   #35
mervealcik

Alıntı:
Yazan arzaplı
Benim sorum M.K 166/4 fıkrasıyla ilgili olacak.Acaba ben yanlış mı anlıyorum.Bu fıkraya göre bir boşanma davası açılmış olsun sebebi ne olursa olsun.eğer bu boşanma davası red olursa tarafların 3 yıl beklemek zorunluluğu mu var?Diyelim adam terk nedeniyle boşanma davası açtı.Fakat terk nedeniyle açılan boşanma davasının şekil şartalarına uymadığı için dava red olundu.(Diyelim terkte ihtarnameyi 4 ay geçmeden çekti).
Şimdi adam tekrar başka bir boşanma davasına dayanarak boşanma davası açamayacak mı?Örneğin adamın karısı dava red olduktan sonra; kadın başka bir erkekle zina yapmış.Şimdi adam dava açmak için 3 yılmı bekleyecek.

Yalnız biraz önce dikkat ettim de kitapta şöyle bir cümle geçiyor.
"Fiili ayrılık sebebine dayalı boşanma davası açılabilmesi için daha önce açılmış boşanma davasının esasa ilişkin bir sebeple reddedilmesi ve red kararının kesinleşmesinden itibaren 3 yıl boyunca ortak hayatın yeniden kurulamaması gerekir.Daha önce açılmış boşanma davasının esasa ilişkin değil de şeklî bir sebeple reddedilmiş olması durumunda TMK 166/IV 'e dayalı boşanma davası açılamaz."
Yani bir önceki mesajımda belirttiklerim ilk davanın esasa ilişkin reddedilmesi sonucu doğuyor.

Saygılarımla..