Mesajı Okuyun
Old 10-12-2011, 19:00   #101
üye31284

Alıntı:
Yazan Av. Evren Apaydın
Bir de avansın iadesi meselesi var. O konuda sağolsunlar, hesaba iade yapıyorlar. Elektronik hem de, ne güzel. Ancak hükmün kesinleşmesi beklenecek. Gerçi yeni HUMK ile gerek yerel mahkemeler gerekse Yargıtay alıp başını gideceğinden ( istinaf mahkemeleri de açılırsa bu hıza nasıl yetşeceğiz bilemiyorum, korkuyorum anne) öyle 3-4 yıl gibi sürelerde hüküm kesinleşmesi tarihe karışacağından, o kısacık sürelerde avans bakiyelerine işlemiş faizlerin de hiçbir önemi olmayacak.

" Bankalarda, dava kredisi uygulamasına başlanmıştır. A kredi çekerek dava avansını öder. Dava 3 yıl sonra kesinleşir. A'nın davalısı kaçmıştır. Tahsil kabiliyeti kalmamıştır. A bir gün e-hesabına bakarken bir de ne görür: bakiye avansı hesabına yatırılmıştır. Soru: A'nın çektiği krediye ödediği miktar, geri aldığı miktarı falan dikkate alarak reel zararını hesaplayınız. Bu arada avans olarak hazine kasasında 3 yıl duran para nasıl değerlendirilmiş olabilir. Tartışmayınız."

HMK zamanında çekişmeli olarak açtığım bir boşanma davam anlaşmalıya döndü, kararla birlikte karşılıklı temyizden feragat dilekçesi vererek kararı kesinleştirdik. Aynı gün verdiğim avans iadesi talepli dilekçem neticesi yine aynı gün vezneden artan avans ve tanık ücretlerini geri aldım.

Yine bir eşya tespit davamda, tespit kararıyla aynı günde (İtiraz yolu açık olan) karşı tarafa tespit ve tedbir kararları tebliğ dahi edilmeden, avans iadesi dilekçesi sundum. Aynı şekilde artan avansı iade aldım.

Avansın iadesinde hesaba iade gibi bir prosedürle karşılaşmadım ben...