Mesajı Okuyun
Old 02-09-2016, 18:21   #76
hakant

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
1- Anlattığınız koşullara bakılırsa, Bursa sizin için uygundur. Stajınızın ikinci 6 ayında gitmeniz de bir sıkıntı yaratmaz(stajınızı dolu dolu geçirirseniz). Bu bölümde giderlerin azlığı kıstasına takılmanıza katılmadım, sadece. Bursa'da 1 TL ye kiraladığınız büroyu İstanbul'da 3 TL ye kiralarsınız. Ama 1 TL ye alabildiğiniz bir davayı İstanbul'da 5 TL ye alabilirsiniz. Avrupa'da çalışan işçinin parasının orada değersiz, burada ise değerli olması gibi.

2- Bence her stajyer stajı bittiğinde ofis açabilmelidir. Gözlemlediğim kadarıyla, genç meslektaşların iki handikapı var. 1- Masrafı nasıl karşılarım? 2- Müvekkilleri mağdur eder miyim?

Masrafı karşılayamayacak olan, zaten büro açmayacaktır. Ama küçük bir potansiyeli varsa bile, gider ortağı alarak büro açılmalıdır. Ama bilgi ve donanımına güvenmiyorsa kesinlikle açılmamalıdır. Kervan yolda düzülür mantığı, deve kervanlarında geçerlidir, avukatlıkta değil.

Kişi stajının sonunda kendisini hala yetersiz hissediyorsa tek sorumlu vardır:Kendisi. Düzgün bir staj yeri seçmemiştir, stajını lay lay lomla, adliyenin balkonu veya kafelerinde geçirmiştir. O zaman büro açıp, müvekkillerinin canını yakmamalıdır.

Bu kriterlere uyacaksanız, açın. "gogullayarak" bu işi kotarabilmeniz için, baktığınız her sitenin, her bilginin doğru olması gerekir. Yani çok büyük şansınız olmalı. Çünkü, benim de paylaşımda bulunduğum bir konu başlığında Anayasa Mahkemesinin sitesinden alınan bir kararın yanlış olduğunu, ben Resmi Gazete ile kanıtlamıştım. Kolay gelsin.
Suat bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Fakat verdiğiniz bazı cevaplar beni üzdü maalesef
1- Ailemde bu mesleği icra eden ilk ve tek kişiyim bu sebeple nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yeterli bilgi ve nasihate ulaşamadığım için samimiyetinize sığınarak buraya yazdım.
2- Henüz yasal stajımın gün itibariyle 19. gününü doldurmuş bulunuyorum. Yani meslekte çok çok yeniyim evet. Belirttiğini gibi masrafları karşılama konusunda maddi kaygım olmadığı doğrudur fakat kişiliğim gereği işimi düzgün dürüst disiplini bir şekilde icra etmeyi düstur edindiğim için böyle bir kaygı yaşıyor ve büro açmamak için acele etmek istemiyorum. Kaldı ki şaka yolu ile 'gugıllayarak' sorunların çözümünü bulmayı türk hukuk sitesi online hukuk dergilerine yer alan avukatlar tarafından yazılmış makaleler ve yargıtay kararlarından yola çıkarak çözüme ulaşmayı kastetmiştim ki tam bu şekilde staja başladığımın 7. gününde velayetin değiştirilmesi amacıyla bir dava dilekçesi yazıp yerleşik yargıtay kararları ile dilekçemi destekledim ve yanında çalıştığım avukat tarafından da oldukça beğenildi dilekçem
3- Bunun yanında yukarıda kitap tavsiyesi ya da kendimizi geliştirmek için yol ve yöntemler hakkında da fikir danıştım fakat onlara değinmeyerek iğneleyici laflar sergilemeyi seçmişsiniz. Kısaca hiçbir şeyi kotarmak tembellik etmek gibi bir gayem yok aksine işimi layikı ile yapmak ve kazandığım her kuruşu hak etmek isterim. Kimsenin parasını tokatlamak gibi bir derdim yok zra ben dolandırıcı değilim avukatım.
4- Ayrıca stajdan sonra büro açmaya kendimizi hazır hissetmememizi kişisel bir sorun olduğunu söylemişsiniz. Sevgili üstad çuvaldızı bize batırın tamam fakat iğneyi de kendinize batırmayı ihmal etmeyin. Bugün stajyer arayan avukatlardan kaç tanesi iş gördürmek yerine stajyerine bir şeyler öğretmek gayesi güdüyor tartışmak gerekir. Bir çok stajyere ucuz iş gücü olarak bakıldığı trajik bir gerçek maalesef.
5- Son olarak iki şehir arasında avukatlık ücretleri arasında büyük farkların olduğunu sanmıyorum.
dediğim gibi yine de cevap verdiğiniz için teşekkür ederim , saygılar
Ayrıca belirtmek isterim ki yaşınız ve mesleğe harcadığnız yılların sayısı epey fazla bu sebeple sizin gibi büyüklerimizden çok şeyler öğreneceğimizi düşünüyorum siz nasıl bir staj dönemi geçirmiştiniz ve nasıl bir yol izlediniz büro açma konusunda tecrübelerinizden bahsederseniz çok memnun oluruz.