Mesajı Okuyun
Old 08-08-2012, 02:25   #24
oeroglu

artık düzenlenen törenle yemin edip ruhsat aldığıma, ve bir "avukat" olduğuma göre ben de fikrimi açıklayabileceğimi düşünüyorum..

bence kesinlikle kota uygulaması olmamalıdır, eğer bir sınav ve kota uygulaması gelecekse ruhsatını almış ve halihazırda avukatlık yapan tüm avukatlara da uygulanmalıdır...

aksi halde sınav gelmesini isteyen ve "meslekte kalitenin çok düştüğü iddiası"nı ileri süren meslektaşlarımızın iddialarına konu olan ruhsat almış ama kalitesiz meslektaşlarımız elenmeyecektir. meslekte kalacaklardır. Kimse kusura bakmasın ama demek ki burada amaç bence üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek,halihazırda sadece 1 senelik stajın ardından hemen kendi bürosunu açacak olan nitelikli hukukçuları mezuniyet staj başlangıcı arası bir sene, stajda 2 sene, staj sonrası kota sırasında 1 sene olmak üzere en az 5 sene süründürmektir...

Daha avukatlık mesleğine başlamamış hukuk fakültesi öğrencilerini de, kendi okulundan daha önce mezun olan ve bu mesleği yapamayacak kalitede olan bir kaç kalitesiz avukatı örnek göstererek, bu mesleği yapamayacak kadar kalitesiz olarak farzetmek ise bir hukukçuya yakışmayacak derecede kötü bir ön yargıdır.

veya sınav gelecekse;

bu mesleğin "serbest meslek" olması sebebiyle..

* bu sınava girme sınırının olmaması
* objektivite açısından sadece çoktan seçmeli testle yapılması
* hukuk fakültesi öğrencilerinin 2. sınıftan itibaren girebilmeleri

gerektiğini düşünüyorum...