Mesajı Okuyun
Old 25-04-2010, 13:46   #90
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan genc_mudur24
..., bir icra müdürü bir karar verdiğinde yasal hak olan işlemi şikayet hakkı kullanılmıyorda , hergün savcının önüne gönderip şüpheli sıfatıyla ifade verdiltilmeye çalışılıyor?Eğer hak hukuki zeminde aranacaksa öncelikle yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi için bu hak kullanılsın.İşlemin kötü niyetli ve karşıdakina zarar verecek nitelikte bilerek ve isteyerek yapıldığı düşünülüyorsa o zaman söylenecek sözüm yoktur ki her karar kişisel husumet gözetilerek verilmez.

Yakınmanızda son derece haklısınız. Bunun nedeni büyük olasılıkla şu: Dava açmak zahmetli, ikincisi kararın verilmesini beklemek zahmetli, üçüncüsü belki talebinin haklılığından kendisi de yeterince emin değil

İcra takip işlemini yasal yollara müracaatla şikayet etmek yukarıdaki prosedürü gerektiriyor, savcılık şikayetiyse bir dilekçe yazmaya bile ihtiyaç duyurmuyor. O işlemde hak kaybı (Var ya da yok) umursanmayıp savcılığa gidiliyor ki, bundan sonra düzgün işlem yapılsın mantığı. Size bu konuda yerden göğe hak veriyorum. Verilen karar hatalıysa mercie şikayet edersiniz, bu yanlış karar ve şikayet etme zorunluluğu sıklaşırsa ve yanı sıra siz de kötüniyetli kasıttan emin olursanız, o zaman savcılık şikayetini düşünürsünüz. Bazen kolaycılık, bazen bilgisizlik, bazen olgunlaşamamışlık, bazen de şimdi ben sana gününü gösteririm edasıyla başvurlan bir yöntem olduğu konusunda sizinle hemfikirim.

16 yıldır avukatlık yapıyorum, henüz değil icra dairelerini, kimseyi şikayet etmişliğim yok. İTM şikayetim bile yok denecek kadar az, ki o da ekseriyetle, tartışarak hemfikir olamadığımız, ama doğrusuna hem dairenin hem de benim ikna olamadığımız sınırlı durumlardır ki; daire de böyle durumlarda kararını verirken bir şikayet edin bakalım, mahkeme de bir incelesin demiştir.

İyiniyetin asıl olduğu durumlarda, icra dairelerini ve avukatları karşı karşıya getirmenin gereği yok. İki taraf da çalıştığı sürece, böylesi durumlar da zaten yaşanmıyor. Ama büyük şehir icralarıyla çalışmadığım için mutlu ve şanslı olduğumu da, bir kez daha belirtmeden geçemeyeceğim.

Saygılarımla.