Mesajı Okuyun
Old 24-03-2009, 12:55   #11
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan duyurucu1

HAKİME HANIM..

Bir mahkemeye yeni bir hakim atanmış.Ancak bu hakim kadın.Beraber keşfe gidiyoruz.Etrafındaki memurlar;Hakime hanım şöyle,hakime hanım böyle ,geldim hakime hanım,yazdım hakime hanım…”Bu hitap tarzını yadırgadım.Ama işin özünü de bilmediğim için müdahale etmedim.Çünkü,hakime hanım! Bu hitap tarzından rahatsız olmuyorsa beni ne ilgilendirir.

Sonra düşündüm irdeledim.Hakim,savcı yada avukat bir unvan.Belli bir makamı işgal edenlere bu unvan verilir.Avukat olmak için Hukuk fakültesini bitirmiş olmak ve baroya kaydolmak yeterli.Hakim olmak için keza koşulları var.Savcı olmak için de..Avukat,savcı yada Hakim eğer erkekse sorun yok herkes Savcı Bey,Hakim Bey,Avukat Bey diyor.”Bey”ekleme o insana saygınlık ifade eden bir kelime.Eee.kalkıp bir hakim ile konuşurken yada ona karşı hitap ederken,”Bey”kelimesini kaldırıp konuşursak biraz çirkin olur.Gerçi Hakim kelimesinin sonuna Bey kelimesinin ekleneceğine dair yazılı bir kural yok.Biz bu eklemeyi görgümüz gereği yapıyoruz.

Sorun hakim,savcı ,avukat,müdür olan kişinin kadın olması durumunda ortaya çıkıyor.

Benim gördüğüm bazı örneklerde personeli kadın hakim’e “HAKİME”demek suretiyle saygılarını ifade ediyorlar.Keza bazı kadın müdürlere de “MÜDÜRE” şeklinde hitap ediliyor.Bu kural benimsenecekse ;kadın avukata,kadın savcıya ne diyeceğiz?

O zaman .AVUKATE,SAVCIE, gibi komik kelimeler üretilmiş olur.

DOĞRUSU NEDİR?

Ünvanlar insanlara verilirken onun cinsiyeti kıstas olarak verilmez.Hakim Savcı,avukat,müdür,mübaşir,yazı işleri memuru… bu ünvanları cinsiyetlerinden bağımsız olarak alırlar.Yaptıkları işin de cinsiyetleri ile ilişkisi yoktur.Örneğin kadın mübaşir bir iş mahkemesinde avukatları çağırırken ilk önce yadırgamıştım.Sonra baktım ki kadın mübaşir bu işi en az öbür meslektaşları kadar iyi yapıyor.Keza kadın hakimler yada savcılar ve avukatlar da öbür meslektaşları ile aynı şekilde çalışıyorlar.

Cinsiyet kıstas olmayınca insanlara ne diyeceğiz?Öyle bir kelime ile hitap edelim ki hem hem saygısızlık olmasın,hem de saygı ifade etsin.

Zaten “hakim Bey” dediğimizde de “Bey” kelimesi o hakimin erkek olduğunu ifade eder.Doğru olmaz.”Hakim” kelimesinin peşine neden cinsiyeti ifade eden bir kelime takalım?

O zaman cinsiyeti çağrıştırmayan bir kelimeyi Hakim kelimesinin önüne yada arkasına getirelim fakat bu kelime saygı ifade etsin.

“SAYIN….”işte kelime bulundu.

Hakim,avukat,savcı,müdür,mübaşir,milletvekili, müfettiş, daire başkanı,Milli Eğitim Müdürü,Vali,Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri.Başbakan,Cumhurbaşkanı,Irak Devlet Başkanı…. Kim olursa olsun o kişinin ünvanının başına SAYIN kelimesini getirdiğiniz zaman sorun çözülmüş olur.Hem o kişiye saygı ifade etmiş olursunuz hem de makamını ifade etmiş olursunuz.Ama o kişinin cinsiyetini hiçte gerek yokken yüksek sesle söylememiş olursunuz.

Sayın Hakim…
Sayın Avukat..
Sayın Savcı…
Sayın Müdür…
Sayın Başbakan….
Sayın Cumhurbaşkanı….
Sayın İngiltere Dış İşleri Bakanı…

Nasıl beğendiniz mi? SAYIN okuyucularım..

Sn.Duyurucu
Dil yapısı ve ait olduğu dil ailesi itibariyle Türkçede kullanılan kelimeler tek başına dişilik/erillik kavramlarını barındırmamaktadır.Bu sebepledir ki dişilik/erillik belirtmek istediğimizde kelimenin sonuna bay/bayan vs. ek kelimeler kullanarak belirginlik sağlamaya çalışırız.