Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 08:49   #22
_EEE_

Alıntı:
Yazan MİRZA
Erkek meslektaşlarımız çok iyi bilir ki, askere ilk teslim olduğumuzda bizlere sayfalarca kayıt imzalatırlar.Bnlar taimatlardır ve tebliğ hükmündedir.Bu talimatlarda "hamamda sabuna basıp kayıp düşmeyeceğim" uyarısına kadr her şey mevcuttur.Büyük ihtimalle içki konusuda mevcuttur.Böyle olduğunda, askere tebliğ edilmiş sayıldığından içki içilmesi durumunda "emre itaatsizlikte ısrar" suçu oluştuğunu düşünüyorum.Bende askerliğimi disiplin mahkemesinde yaptım.İçki içmek ile ilgili suçlar disiplin mahkemesinin görev alanı dışında kadığından askeri mahkemelerin baktığını hatırlıyorum.Tabi bu suçun oluşması için dışarıdan bakan birisinin bu sarhoşluğu farketmesi gerekmektedir.Dosya askeri mahkemeye gider.Beraat edeceğini düşünüyorum.
Dosyanın durumu nereye gideceği herşeyi üst disiplin amiri belirler kendi disiğlin amiri bile değil ondan dolayı meslektaşımızı pek telaşlandırmadan seçenekler şöyledir; Bu mevzu emre itaatsizlikte ısrar olur tebliğ tebellüğlerden dolayı ancak üst disiplin amiri cezai şuunat raporu düzenlerse bu sıkıntılı olan diğeri disiplin mahkemesi burda bir ceza çıksa bile 1 yıllık zmaanaşımı var cezayi tebliğ etmesi gerek edemezse ceza zamanaşımı,en son seçenekte disiplin amirinin verdiği ceza bundan da hiçbirşey olmaz çünkü hem hizmetten sayılır ki o kadar hizmeti kalmamış hayırlı teskereler yanii