Mesajı Okuyun
Old 25-07-2015, 12:49   #1
siloos

Mutsuz Eksik Yatırılan SGK Primleri- Ücret Tespiti

Öncelikle herkese merhaba,
Bana gelen müvekkil bir avukat katibi, 2008-2013 yılları arasında çalışmış ve maaşı çok daha fazla olmasına rağmen sigortası asgari ücret üzerinden yatırılmış. O dönemde 5 yıldan fazla tecrübesi olan bir katibin, asgari ücret almayacağı aslında bilinen bir durumsa da benim aklıma takılan, avukat yanında çalışan katiplerin bir odası olmadığı için maaş araştırma müzekkeresi hangi kuruma yazılır? TBB’ye mi yoksa bağlı bulundukları Baroya mı?

Müvekkilin bu hususta aynı iş yerinde daha önce birlikte çalıştıkları ve işverenlerle aralarında herhangi bir dava veya husumet olmayan 2 tanığı da mevcut. Ücret tespiti davalarında, bu şekilde işin niteliği gereği belli bir odaları yoksa tanıklar yeterli olur mu?

Ve son bir soru daha sormam gerekirse hizmet tespiti davalarında 5521 Sayılı kanunun 7. Maddesine eklenen ek bentte SGK artık taraf olarak değil ihbar olunan olarak gösterileceği yazıyor. Benim müvekkilin durumu ise biraz farklı, hizmet tespiti değil ücret tespiti. Bu durumda eski usuldeki gibi SGK da işverenle birlikte davalı mı olacak yoksa ücret tespiti de hizmet tespitine mi giriyor ve ihbar olunan mı olacak?

Şimdiden çok teşekkürler