Mesajı Okuyun
Old 01-11-2011, 10:34   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Bordrolarda fazla çalışma ile ilgili kısımda bir miktar yazmaması (boş olması) hak kaybına neden olmaz; yani alacağın olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir durumda imzalı bordroda ihtirazi kayıt bulunmasa dahi fazla çalışma talep edilebilir; ve her türlü delille ispat edilebilir.

Ancak, belirttiğiniz durumda, yani bordrolarda fazla çalışma olmadığının "YOKTUR" şeklinde açıkça yazılı olması halindeyse; işçi tarafından ihtirazi kayıt ileri sürülerek bordronun imzalanmış olması aranacaktır maalesef... Eğer işçiye ait ihtirazi kayıt içermeyen imzalı bordro mevcutsa; "Fazla Çalışma : Yoktur" şeklindeki bordroların bulunduğu aylara ilişkin fazla çalışma ücreti ALINAMAYACAKTIR...

EK CEVAP: Tabi bu durumda da, fazla çalışmaya ilişkin sütunun karşısında sadece "YOKTUR" yazması talebi engeller mi; yoksa, fazla çalışmaya ilişkin hanede de olsa yine de açıkça "FAZLA ÇALIŞMA YOKTUR" şeklinde yazması mı gerekir? Tartışılır... Benim kanaatim; eğer el ile sonradan yazıldığı iddia edilmez ve/veya bu açıkça anlaşılmaz ise, "YOKTUR" ibaresinin "FAZLA ÇALIŞMA OLMADIĞI" anlamına geleceğidir...

Meslektaşımın paylaştığı bilgilere katılmakla birlikte somut olay açısından çekince konulabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki;

Fazla çalışma ücretinin talep edilememesi için, bordrolarda fazla çalışma bulunan sütunda tahakkuk da bulunmalıdır. Yargıtay'ın kararlılık kazanmış uygulamasına göre ihtirazi kayıt konulmaksızın, fazla mesai sütununda tahakkuk bulunan bordroların işçi tarafından imzalanması halinde daha fazla mesai yapıldığı iddiasıyla işçinin alacak talebinde bulunması olanağı olmadığı yönündedir. Son kararlarında bu uygulamasına da esneklikler getirmiş, vardiyeli çalışmalarda ya da herkesçe bilinen çalışma sistemleri bulunan bazı sektörlerde (fırın işçileri için bir kabul kararını ben biliyorum, başkası da olabilir) fazla çalışma tahhakkuku bulunsa dahi, aynı mahiyette delil ile tahhakkuktan daha da fazla, fazla çalışma yapıldığını kabul etmektedir.

Şahsi düşüncem ihtirazi kayıtsız imzalanan bordroda fazla çalışma sütunu var ve bu sütunda tahakkuk yerine yazı ile YOKTUR ibaresinin yazılı olması başlı başına, bu bordronun aksi kabul edilemez, ya da bu işçi fazla çalışma ücreti talep edemez sonucuna götürmez.