Mesajı Okuyun
Old 19-10-2011, 12:47   #1
Av. İlker SARAÇ

Varsayılan Denizcilik İhtias Mahkemesi mi Asliye Ticaret Mahkemesi mi?

Arkadaşlar, yabancı bayraklı bir gemide çalışan müvekkil iş kazası geçirmiş v cismani zarara uğramıştır. Geminin işleteni (aslında sahibi) Türk şirketi. Müvekkil de onun işçisi. Şirket merkezi İstanbul'un bir ilçesinde. Şimdi benim sorum şu:1- İş kazası nedeniyle tazminat talepli olarak açılacak böyle bir davada görevli ve yetkli mahkeme neresidir? 2- Dava açılırken ödenmesi gereken peşin harç oranı ne kadardır? Ben öncelikle kendi yorumumu yapayım. 1- Deniz taşımacılık işleri İş Kanunu kapsamı dışında olduğundan ve Deniz İş Kanunu da sadece Türk Bayraklı gemilerde uygulanacağından dava iş mahkemesinde görülemez. Davada BK.'nın genel hükümleri uygulanacaktır. Bu nedenle asliye mahkemeleri görevlidir. Ayrıca dava, TTK.'nın deniz ticareti ile ilgili hükümlerinden kaynaklandığından Denizcilik İhtisas Mahkemesi'nin görevli olduğunu düşünüyorum. 2- Peşin harç, ölüm ve cismani zarar nedeniyle tazminat davalarındaki düşük oran üzerinden alınmalıdır. Ancak, sanırım uyapta Deniz İhtisas Mahkemesi için böyle bir seçenek yok. Konu ile ilgili bilgi sahibi olan ve/veya denizcilik ihtisasta benzer davası olan meslektaşlarımın yorumları için şimdiden teşekkür ederim.