Mesajı Okuyun
Old 06-05-2002, 21:17   #8
Armağan Konyalı

Sayın Admin,

Doğrusu, ben sorunuzu anlayamamışım: Kiracının ''ne kadar kira artışı'' yapacağı yolunda bir tespit davası açacağı konusunu
düşünerek (hukuki yararı olmadığına ilişkin) yanıt verdim. Halbuki siz kiracının 'ne kadar indirebileceği'' konusunda tespit davasından söz ediyormuşsunuz. BU durumda elbet hukuki yarar
var.

KİŞİSEL DÜŞÜNCELERİM:
Kiralayana tanınan ''arttırım'' davası açma hakkının temelinde
sürekli yükselen fiyatlar yatmaktadır. Kiracıya da 'birden yükselen ve daha sonra da sürekli yükselen döviz fiyatları nedeni ile aynı hakkın tanınması ve ''indirim'' davası açma hakkı tanınması, hakkaniyet adına gereklidir.

Her ne kadar ahde vefa ve tarafların iradelerine saygı gösterme kuralları var ise de, ''taraflar anlaşma yaparlarken
doların bu denli yükseleceğini bilselerdi bu sözleşmeyi dolar üzerinden yapmazlardı'' diye düşünmek gerekir. Bu nedenle olayımızda ''vefa ve saygı '' kavramlarına ''adalet'' kavramından
daha fazla değer verilmemelidir. Birisi TL üzerinden sözleşme yapmış, diğeri Dolar üzerinden ve birden birinin kirası diğerinin üç misline çıkıyor. Bu durumda ne vefa kalır, ne de saygı !!

Uyarlama davalarının ''uzun dönemli kira sözleşmelerinde''
uygulanabieceği kuralının nedeni, kira tespiti dönem sonunda geçerli olacağından, uzun dönem nedeni ile kira tespit davası açılamayacak olmasıdır. Bu da bize ''kısa dönemli sözleşmelerde kira tespit davasının açılabileceği'' yorumunu yapma fırsatı tanır.

UYGULAMA :
Uygulama nasıldır bilmiyorum. Bazı davalarda olduğu gibi,
bu davada da, benim kişisel düşüncelerime uymuyor herhalde. :-)

TEMERRÜT:
Ayrıca, ilk mesajımda temerrüt konusunda yazdıklarımın da kiracının 'ne kadar arttıracağı'' davası için geçerli olduğunu belirtmek isterim.

Saygılarımla.