Mesajı Okuyun
Old 11-06-2010, 16:25   #39
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Atahun
Şartlar gerektiği için otopsi yapılmaktadır. Organ bağışı yaparken, öldükten sonra beden bütünlüğümüzün bozulacağını bilmiyor muyuz? ve bunu bile bile onay vermiyor muyuz? Neden? Bağışladığımız organla bir hayat kurtaracağımız için... Peki otopsiye neden karşı çıkıyoruz? Bence bunun cevabı, "neden otopsi yapılır?" sorusundadır.

Sayın Aladağ;

Eğer bir cinayet şüphesi varsa; ceset üzerinden çıkacak bir deri, bir tırnak parçası, bir saç teli, bir kan lekesi, cinayet aletinin ne olduğu, ölüm şekli, ölüm saati, işleniş biçimi vs. vs... suçluya ulaşmak için bir delil teşkil etmez mi? "Suç işleyenin yanına kar kalmasın" şeklindeki ifadem de, böyle bir tasarrufun olağan dışı bir ölümden sonra bir çok şeyin önünü tıkayacağı şeklindeydi. Bunu anlatmaya çalıştım.

Sn Atahun sizinde belirttiğiniz üzere organ bağışında kişinin onayı olmadan hayat kurtarmak adına beden bütünlüğünün bozulmasına kişi hayatta iken onay verebilir. Bu onay olmadan kamu yararına diyerek kazada ölmüş ama böbrekleri, kalbi ve retinası sağlam bedenlerin organlarını tıp almıyor. Alamaz da.

Bir diğer konu burada karıştırılıyor sanırım. Tıpta anatomi dersinde incelenen kadavra ile otopsi farklı olaydır. Sn Hades te tıp gelişsin hukukun gelişmesinden önce demişti daha önce...Buna bir itirazım olmaz ben bütün olarak şöyle desem, Adli Tıp gelişsin, böylece de hem hukuk hem de tıp gelişmiş olmaz mı?

Organ bağışı yapmadım, yapmayı düşünmüyorum. Şimdi vereceğim bir onayın daha sonra benim bedenimdeki uygulamayı kontrol edebilecek durumda olmayacağım çünkü, kamu yararı diyorsunuz ne malum benim böbreğimle hayata dönecek birinin 3-5 gün sonra cinayet işlemeyeceği? Hadi buna kesin bir cevap versin Tıp ya da Hukuk...O zaman da organ bağışı yapan kişinin ailesine de tekrar hayata döndürdüğü için ceza mı verelim, ölen kişinin mallarına el mi koysun kamu?

Bu soruyu sorarken size yararı olmayacak bedenin parçalanmasına neden itirazınız var şeklinde yanıtlar alacağımdan emindim.

Sn Aladağ ın belirttiği üzere gerçekten ülkemizde otopsi ile aydınlatılan bir cinayet olduğunu sanmıyorum. Bire bir yazdığı cümleye katılıyorum. Sonradan başımız ağrımasın diye otopsi yapılıyor. Oysa 1. derecede beden ve otopsi delil olarak kullanılmamalı. Kriminal incelemenin yetersizliğini yine söylüyorum hukukun boşluğunu -yaşamıyor olsa bile- TC numarası devam eden yaşamışlığı ortada kalmadığı durumlarda bile yok saymayan hukukun kişilerin bu konudaki isteklerine saygı göstermesi gerektiğine inanıyorum.

Ortada bir sorun varsa mutlaka bir çözümü de vardır.