Mesajı Okuyun
Old 10-06-2010, 20:40   #37
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Atahun

O farklı bir şey. (1) Ama, nasıl ve ne şekilde öleceğiniz belli değilken, sağlığınızda "öldüğümde bana otopsi yapılmasın" şeklinde yapacağınız bir düzenlemenin (2) mağdurlar yaratabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki; ölüm şeklinize bağlı olarak yapılacak bir otopsi, belki bir organize suç örgütünü, belki bir cinayet şebekesini veya haksız kazanç peşinde koşan bir kişi veya bir menfaat gurubunun ortaya çıkarılmasına vesile olacaktır. (3) Bilindiği üzere bir çok cinayet, otopsi sonrası elde edilen bulgu ve delillerle aydınlanmaktadır. Peki varsayalım böyle bir olasılıkta, suç işleyenin yanına yapılan kar kalmaz mı? Bunu hangi hukuk anlayışıyla açıklayacağız? Başta, düzenlemeyi yapanın ruhu "adalet istiyorum" der. "Öldükten sonra otopsi istemiyorum" demek, nasıl bir "hak" olarak düşünülüyorsa, ölümden sonra, ölenin nasıl öldüğünü de bilmek, kişinin 1 nci derece yakınları için de bir "hak" olduğunu düşünüyorum. Tarafınızca da bilindiği üzere bu durum, aynı zamanda kamu düzeniyle de ilgilidir. (4) Bence bir hak kullanılırken,kamu düzeni ve menfaatleri de gözardı edilmemeli.

Saygılarımla.

Sayın Atahun,
(1) Nasıl öleceği belli olmayan insan için ölüme bağlı tasarruf yapma hakkı tanınıyor. Ölüm anında mevcut olup olmayacağı da belli olmayan mallar için tanınan tasarruf hakkı neden ölenin bedeni için tanınmasın? Çok daha insani değil mi?

(2) Otopsi yapılmaması nasıl mağdurlar yaratır? Ayrıca bakınız (3) no.lu yanıt.

(3) "Bilindiği üzere bir çok cinayet, otopsi sonrası elde edilen bulgu ve delillerle aydınlanmaktadır." demişsiniz. Ben bilmiyorum, siz biliyor musunuz? Ben hiç otopsi ile aydınlatılan cinayet görmedim. Hem otopsi yapılmasını istemediğini "vasiyet edecek" kişinin cinayete kurban gideceğini de nereden çıkarıyorsunuz? Otopsi konusundaki yasal düzenlemeler yetersizdir. Sırf sonradan başımız ağrımasın diye otopsi yapılmakta, genellikle de bir delil elde edilememektedir. Bunu doğrulamak için küçük bir yerde (ki Türkiye'de binlerce yer var böyle) görev yapan bir doktor ya da savcı ile samimi bir sohbet yapmanız yeter. Ayrıca aynı "öldürenin yanına kar kalmasın" mantığı ile işkence, yasadışı dinleme, yasadışı arama vb. de meşru görülebilir. Tehlikeli bir mantıktır bu.

(4) Kamu düzenini asıl, gerekli gereksiz herşeyin gerekçesi olarak kamu düzenini göstermek zedelemektedir. Tüm diğer deliller ölenin doğal yolla öldüğünü ya da intihar ettiğini gösteriyorsa ve ölenin "otopsi yapılmasın" içerikli bir tasarrufu varsa buna saygı gösterilmelidir.

Ölüme bağlı tasarrufla malları üzerinde ölümünden sonra bile söz söyleme hakkı olan insanın, kendi bedeni üzerinde aynı şeyi yapamayacağını söyleyebilmek için mantıklı gerekçeler sunmak gerekir. Şu ana dek böyle bir gerekçe benim aklıma da gelmedi, kimseden de duymadım.