Mesajı Okuyun
Old 10-06-2010, 14:08   #35
Atahun

Alıntı:
Yazan Admin
Öldükten sonra vücut bütünlüğünün korunmasının ölüye bir faydası yok ama böyle düşünürsek öldükten sonra mal varlığının da ölüye bir faydası yok, o zaman malları ile ilgili vasiyetnamesini de umursamayacak mıyız? ..............................................

O farklı bir şey. Ama, nasıl ve ne şekilde öleceğiniz belli değilken, sağlığınızda "öldüğümde bana otopsi yapılmasın" şeklinde yapacağınız bir düzenlemenin mağdurlar yaratabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki; ölüm şeklinize bağlı olarak yapılacak bir otopsi, belki bir organize suç örgütünü, belki bir cinayet şebekesini veya haksız kazanç peşinde koşan bir kişi veya bir menfaat gurubunun ortaya çıkarılmasına vesile olacaktır. Bilindiği üzere bir çok cinayet, otopsi sonrası elde edilen bulgu ve delillerle aydınlanmaktadır. Peki varsayalım böyle bir olasılıkta, suç işleyenin yanına yapılan kar kalmaz mı? Bunu hangi hukuk anlayışıyla açıklayacağız? Başta, düzenlemeyi yapanın ruhu "adalet istiyorum" der. "Öldükten sonra otopsi istemiyorum" demek, nasıl bir "hak" olarak düşünülüyorsa, ölümden sonra, ölenin nasıl öldüğünü de bilmek, kişinin 1 nci derece yakınları için de bir "hak" olduğunu düşünüyorum. Tarafınızca da bilindiği üzere bu durum, aynı zamanda kamu düzeniyle de ilgilidir. Bence bir hak kullanılırken, kamu düzeni ve menfaatleri de gözardı edilmemeli.

Saygılarımla.