Mesajı Okuyun
Old 22-05-2017, 16:09   #1
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan istifa dilekçesi imzalamaktan imtina-çalışanlarla tutulan işyeri tutanağı-haksız fesih

Değerli Meslektaşlarım;

İşçi, müvekkilim olan işverenin yanına gelerek ertesi gün itibariyle işe gelmeyeceğini beyan ediyor. Sebebi ise başka yerde işe başlayacak olması. İşveren ise istifa dilekçesi vermesini söylüyor ancak işçi imzalamaktan imtina ediyor. Orda bulunan iki işçi ile birlikte durum tutanak altına alınıyor. İşçi ise olaydan 5 gün sonra 'ayrıldığı tarihten itibaren' iş sözleşmesini feshettiğini söylüyor.Akabinde ise işçilik alacaklarına dair dava açıyor. (gerekçesi ise maaşının ödenmemesi)

Şimdi işçinin bu feshi geçerli midir? İşçi tarafından haklı bir fesih midir? Ben haksız fesih olduğu iddiası ile karşı dava ile ihbar tazminatı talep ettim ama emin olamıyorum

NOT:Bu arada işçinin yasal olarak çalıştığı süre 1 yıldan azdır, her ne kadar o fiilen daha fazla çalıştığını iddia etse de biz taleplerinin reddini istedik. Meslekte yeni olduğum için bilsem bile tereddüt içerisinde kalıyorum, sizlerden yardım talep ediyorum =)