Mesajı Okuyun
Old 26-05-2013, 02:54   #1
abdullah_çetin

Varsayılan asliye hukuk mahkemesi vasi kabul etmiyor mu?

iyi günler arkadaşlar. meslektaş avukat bir abimizin yaşadığı bir problemi sormak istiyorum. ne kadar meslektaşıma sorduysam tam bir yanıt alamadım. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
meslektaş abimiz asliye hukuk mahkemesinde kendisi adına dava açmış bulunmakta. dava da bilirkişi raporu meslektaşımızın lehine gelmiş fakat benzer bir dava yargıtaydan, bilirkişi uzman olmadığı için geri döndüğünden mahkeme hakimi uzman bilirkişiden de rapor istetmiş ve şu an o rapor bekleniyor. fakat meslektaş abimizin yaşı ile ilgili hastalıkları ilerlemiş durumda. kendisinin alzheimer hastalığı ilerlemiş ve ileri derecede unutkanlık ve bazende düşünme yetisini kaybetmesi başlamış. meslektaşımızın oğlu babasının vasisini almış ve babasının yerine davayı devam ettirmek istiyor fakat davanın görüldüğü asliye hukuk mahkemesi kalemine bu durumu sorduğunda, "vasi tayini, akli dengesi yerinde değil demek, eğer vasi olarak dava da herhangi bir işlem yapılırsa yada meslektaşımızın vesayet altına alındığı anlaşılırsa dava düşer" cevabını almış. tabiki meslektaşımızın ailesi çok büyük sıkıntıda ve ne yapacağını bilmiyor. uzun seneler mesleği icra eden meslektaş büyüklerimize sorduğumda sağlıklı bir yanıt alamadım. hepsi mantıken "vasi, vesayet altına alınanın yerine davaya devam eder" diyor ama tam olarak kesin bilmediklerini de ekliyorlar. benim sorum böyle bir şey olabilir mi? asliye hukuk mahkemesinde süren davası olan bir şahıs vesayet altına alındığında, süren davasının akibeti ne olur? bu durumda ne yapılmalı?
yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...