Mesajı Okuyun
Old 20-02-2008, 10:21   #2
Admin

Aynı konuyu açmak istiyordum, gündeme getirdiğiniz için teşekkürler!

İstanbul Barosu bu duyuruyu web sitesine koymanın ötesinde ayrıca eposta ile tüm kayıtlı avukatlara da gönderdi. Konunun irdelenebilmesi açısından bu metnin de incelenmesi gerekli diye düşünüyorum, o nedenle aşağıya ekliyorum.

Alıntı:
İSTANBUL BAROSUNDAN İCRA TALEBİ HAZIRLAMAK İÇİN AVUKATLARA YENİ BİR KOLAYLIK www.takiptalebi.com

Bilindiği üzere bir süreden bu yana UYAP sisteminden kaynaklanan sorunlar giderek ağırlık kazanmıştır. Sorunun aşılabilmesi bağlamında Adalet Bakanlığı nezdinde gerekli girişimler yürütülmektedir. Başkanımızın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama web sitemizde ve Baro Bülteni Ocak 2008 sayısında yayınlanmıştır. Bu çalışmalar devam ettirilmekle birlikte Baromuz Bilgi İşlem Servisi, UYAP seminerleri düzenlemek suretiyle bugüne kadar 120 seminerde yaklaşık 4000 meslektaşımıza eğitim verilmiştir. Bu eğitimler devam edecektir.

Bütün çabalara karşın UYAP sisteminin ve e-takip programının çeşitli aksaklıklar göstermeye devam etmesi karşısında meslektaşlarımızın UYAP ile uyumlu olan ve piyasadaki şirketler tarafından üretilen programlara yöneldikleri gözlemlenmiştir.

Teknolist A.Ş. tarafından üretilen ve İstanbul Barosu Bilgi İşlem Servisinin uyarıları doğrultusunda oluşturulan www.takiptalebi.com adındaki internet üzerinden takiplerin hazırlanabileceği ve bunu kullananların e-takip taleplerini hazırlarken bilgileri tekrar tekrar girmelerine gerek olmadan UYAP sistemi öncesinde olduğu gibi hazırladığı dilekçeyi görerek doldurduğu, neyin nereye yazıldığını ve çıktısının ne olacağını önceden bilip görmenin mümkün olduğu bir sistemle taleplerini UYAP uyumlu olarak en kolay ve hızlı bir şekilde hazırlayabileceklerdir. İstanbul Barosu ile Teknolist A.Ş. arasında yapılan anlaşmaya göre yıllık 150 ytl olan sisteme yanlızca istanbul Barosu Avukatları kampanya süresince 1 yıl 100 ytl veya 2 Yıl 150 ytl ödeyerek üye olabileceklerdir.

Teknolist AŞ. tarafından sistem hakkında verilen bilgiye göre;
Internet bağlantısı olan her yerden 7 gün 24 saat istediğiniz an ulaşıp yeni talepler oluşturabilir., eski taleplerinizle çalışabilir ve çıktı alabilirsiniz. Sistem internet üzerinden çalışıp kendi kendine güncelleme yedekleme yaptığı için veri kaybetme, program yükleme, güncelleme, bilgisayar virüsü vb. derdiniz olmadan özgürce çalışmanıza imkân vermektedir. İstanbul Barosu Avukatları Sisteme son derece ekonomik bir fiyatla üye olabilirler.

Sisteme üye olmak için www.takiptalebi.com

Gelen epostanın başlığı görüldüğü gibi "İSTANBUL BAROSUNDAN İCRA TALEBİ HAZIRLAMAK İÇİN AVUKATLARA YENİ BİR KOLAYLIK www.takiptalebi.com".

Başlığı gördüğümde epostayı açmadan önce İstanbul Barosunun UYAP uyumlu XML dosyalarının internet üzerinden hazırlanabilmesi için ücretsiz bir web sitesi yaptırdığını düşünmüştüm ve açıkçası mutlu olmuştum. Ancak içeriği okuyunca hayal kırıklığına uğradım, çünkü kampanya aslında ticari bir şirketin web sitesinin reklamının yapılmasından ibaret.

Bu reklamın Baro tarafından yapılıp yapılamayacağı (ve ayrıca bunun için bir ücret aldılar mı bu da ayrı bir tartışma konusu tabii) ve bunun ne kadar etik olduğu sizin de dile getirdiğiniz gibi tartışılması gereken bir konu.

Ama itiraf etmek gerekirse benim bu mesajı okuduğumda uğradığım hayal kırıklığı bunun çok ötesinde. İstanbul Barosunun son derece yetkin bir bilişim ekibi varken bu siteyi niçin kendisinin hazırlatıp ücretsiz olarak avukatların kullanımına sunmadığını anlamak benim için daha güç. Böyle bir web sitesinin gerek hazırlanma aşaması, gerekse hazırlanma maliyetlerinin -teknolojiyle çok yakından ilgili biri olarak- İstanbul Barosunun çok rahatlıkla altından kalkabileceği bir iş olduğunu düşünüyorum.