Mesajı Okuyun
Old 27-01-2014, 15:56   #37
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Ayça Çiçek
Buradaki hukukçuların dikkatimi çeken bir yanlışı olduğunu düşünüyorum. Ben de geçen gün kimliğimi göstermeme rağmen Trump Towers girişinde çantamı x-ray cihazına koymamda ısrar eden güvenlik görevlisiyle yaşadığım tartışma sonucu AVM'ye girmedim ve çıkıp gittim.

Öncelikle Baro'nun yaptığı uyarıyı yeterli bulmuyorum, 58. maddede açıkça belirtildiği üzere avukatın üstünün aranması "görevi sırasında veya değil" olarak belirtilmemiştir. Avukatlık büronun ya da adliyenin dışında biten bir meslek değildir. Bu yüzden özel veya devlet, herhangi bir yerin güvenlik görevlisi avukatların üzerini arayamaz. Bu, meslek gereği olarak müvekkilinizin size duyacağı güveni sağlamanın ve savunmanın dokunulmazlığının bir gereğidir.

İkinci olarak yurt dışına çıkanların bileceği gibi; neredeyse hiçbir Avrupa ülkesinde AVM'yi bırakın Havalimanı girişlerinde bile bir üst-çanta araması bulamazsınız. Bu mekanların güvensiz olduğu anlamına gelmez, tam tersi insanına güvendiği anlamına gelir. Ülkemizde ise her mağaza,her AVM,her devlet dairesi kapıya üst araması cihazları koyarak insanını sürekli olarak güvensizliğe itmekte, adeta her insana terörist muamelesi yapmaktadır. Buna karşın yapılan güvenlik baştan savma olduğundan hiçbir tehlikeyi önlemeye yönelik değildir. Çünkü emin olun orada bir eylem ya da saldırı yapmak isteyen insan son derece baştan savma güvenliğin açığını bulacaktır. Yani bu önlemlerin caydırıcılığı da yoktur.

Bu nedenle bizler meslektaşlar olarak hemfikir olmalı ve üzerimizin aranması için orada olabilir, burada olabilir şeklinde tavizler vererek mesleki saygınlığımızı güvenlik güçlerinin ayaklar altına almasına izin vermemeliyiz. Ayrıca mesleği ne olursa olsun vatandaşlar olarak da bizim para kazandırdığımız ve bizi oraya çekmek için türlü promosyonlar düzenleyen AVM ve mağazaların bize terörist muamelesi yapmasına izin vermemeliyiz. Bahsettiğim gibi bu hareketin hiçbir güvenlikli tarafı yoktur çünkü.

Not: ben de çoğu zaman üzerimin aranmasına kimliğimi göstermeden razı olurum ancak gösteriyorsam buna saygı duyulması gerekir. Kaldı ki AVM'de avukat değilsiniz sözü yanlıştır çünkü oraya bir iş için gitmiş olmanız da mümkündür.

Alışveriş merkezinde silahlı bir saldıraya mağruz kalsanız, alışveriş merkezine güvenliğini sağlayamadığı için dava açmayacakmısınız?

avukatlık mesleği elit bir meslek olabilir, ancak konu güvenlikse sınır aşılmadığı ölçüde güvenlik sebebiyle kontrole karşı değilim. sonuçta oradaki amaç sizi rencide etmek değil, müşterilerin güvenliğini sağlamak.